Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki do lamusa? Cyfryzacja szkoły w Świątkach

(r)
Anglista Jacek Markiewicz prezentuje możliwości nowego systemu na lekcji w pierwszej klasie gimnazjum. Dla dzieci i młodzieży, które z komputerem mają dziś do czynienia na co dzień, to znakomite ułatwienie i zachęta do nauki.
Anglista Jacek Markiewicz prezentuje możliwości nowego systemu na lekcji w pierwszej klasie gimnazjum. Dla dzieci i młodzieży, które z komputerem mają dziś do czynienia na co dzień, to znakomite ułatwienie i zachęta do nauki. Rajmund Wełnic
Cyfrowa rewolucja wdziera się do szkół. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w szczecineckich Świątkach przeciera szlaki.

Placówka - jako jedyna w mieście i powiecie - zakwalifikowała się do rządowego programu "Cyfrowa szkoła". - Od 3 lat wdrażamy reformę oświatową - mówi Barbara Zasada, dyrektorka OSW. - Najpierw był program "Radosna szkoła", w ramach którego powstawały m.in. place zabaw, a teraz dzieci rozpoczęły kolejny etap edukacji w klasie czwartej i ruszył projekt "Cyfrowa szkoła", który ma unowocześnić szkołę i wdrożyć nowe systemy informatyczno-komunikacyjne.

W skrócie polega to na tym, aby uczyć dzieci przy wykorzystaniu nowoczesnych technik - komputerów, e-podręczników, tablic interaktywnych itp.. Idea zacna, sęk w tym, że jej wdrożenie kosztuje. I to sporo. Najwięcej sprzęt i oprogramowanie, na które zwyczajnie szkół nie stać. - Pisaliśmy wniosek o dotację do ministerstwa, a wszyscy mówili, że nam się nie uda - mówi B. Zasada.

A tu proszę, niespodzianka. Ośrodek dostał dofinansowanie, ponad 70 tys. złotych. 80 procent wyłożyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, resztę szczecineckie starostwo. Kilkanaście laptopów uczniowskich, kilka nauczycielskich z programami, e-podręcznikami, tablicami interaktywnymi i rzutnikami już jest. Szkolą się także nauczyciele, którzy powoli zaczynają korzystać z nowinek niemal na każdej lekcji.

Jak to wygląda w praktyce? Do tej pory za komputerami dzieci siadały tylko na lekcjach informatyki, z rzadka zaglądali tam nauczyciele innych przedmiotów. Teraz cały zestaw (w specjalnej szafie na kółkach, w której laptopy się dodatkowo ładują) wjeżdża do pracowni. Każdy uczeń dostaje swój komputer spięty w sieć z komputerem nauczyciela. Na ekranie wyświetlane są wszystkie treści, jakie chce przekazać nauczyciel, od razu można także rozwiązywać zadania, pisać itp.. To samo można wyświetlić na tablicy interaktywnej. - Założenia programu są takie, aby przynajmniej dwie lekcje w tygodniu tak wyglądały, ale my na pewno będziemy prowadzić ich więcej - mówi B. Zasada.

Co ciekawe, "Cyfrowa szkoła" w Polsce miała wystartować od września, ale z powodu różnych opóźnień termin przesunięto na początek przyszłego roku. Szkoła w Świątkach ruszyła z projektem z początkiem października, wszak rok szkolny jest już w pełni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!