Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupisz mieszkanie od miasta? Nie sprzedawaj zbyt szybko!

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Miasto przez długi czas nie chciało sprzedawać z bonifikatą mieszkań położonych na parterach przy ul. Piłsudskiego. Teraz je sprzedaje.
Miasto przez długi czas nie chciało sprzedawać z bonifikatą mieszkań położonych na parterach przy ul. Piłsudskiego. Teraz je sprzedaje. Piotr Czapliński
- Kupiłam mieszkanie w Koszalinie od miasta z bonifikatą i po roku je sprzedałam. Skoro minął rok, myślałam, że żadnych konsekwencji ponosić nie będę. Tymczasem Urząd Miejski chce ode mnie zwrotu bonifikaty. Dlaczego, na podstawie jakich przepisów?

Jak wyjaśnia Wiesława Łuksza, kierownik referatu sprzedaży lokali wydziału nieruchomości w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, sprawę taką reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Artykuł 68 mówi o tym, że jeżeli nabywca zbył mieszkanie lub wykorzystał na inne cele niż mieszkaniowe lub zmienił funkcje przed upływem pięciu lat, licząc od dnia kupna, jest zobowiązany zwrócić bonifikatę i to w wysokości zwaloryzowanej. Od tej zasady są odstępstwa.

Bonifikaty nie trzeba oddać, jeśli ktoś lokal zamienia na inny, o takiej samej lub większej wartości, tak, że przy tym nie zarabia lub też jeśli ktoś sprzeda mieszkanie, które kupił z bonifikatą i w ciągu dwunastu miesięcy kupi inne, ale droższe.

- Wszyscy inni bonifikatę uzyskaną od miasta muszą oddać - mówi Wiesława Łuksza. - Spraw takich nie mamy dużo, ale w tej chwili 30 monitorujemy, a od kilku osób bonifikaty wyegzekwowaliśmy.

A o jakie pieniądze tu chodzi? Jakiej wysokości są bonifikaty?
Otóż zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Koszalinie z sierpnia 2008 roku, jeśli ktoś zajmuje lokal komunalny o powierzchni normatywnej (dla 1 osoby jest to 35 metrów kwadratowych, dla dwóch osób - 40 m kw., dla trzech - 45 m kw., a dla czterech - 55 m kw.) lub mniejszej i chce go wykupić na własność od miasta to przysługuje mu 90 proc. bonifikaty od wartości rynkowej mieszkania ustalonej przez rzeczoznawcę.

- Jeśli na przykład osoba samotna zajmuje mieszkanie o powierzchni 50 m kw. i chce je wykupić, to do 35 m kw. uzyska 90 proc. bonifikaty, a do pozostałej powierzchni - 50 proc. - wyjaśnia W. Łuksza.

- W przypadku, gdy ktoś kupuje jeden z dwóch ostatnich lokali w budynku, to uzyska 99 proc. bonifikaty. Jeśli jednak zechce potem, przed upływem pięciu lat takie mieszkanie sprzedać, to musi się zyskiem z miastem podzielić, bo musi oddać bonifikatę.

Bonifikaty te są różne, ale w przypadku dużych mieszkań mogą wynosić nawet 200 - 300 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!