Jacek Kmiecik
Robert Lewandowski (z prawej) dziękuje kibicom wraz z partnerami z Barcelony za wsparcie w zwycięskim meczu LaLiga z Getafe (4:0) EPA/PAP
FC Barcelona pokonała u siebie na Estadi Olimpic Getafe 4:0 w 26. kolejce LaLiga i z 57 punktami na koncie awansowała na drugie miejsce w tabeli, przeskakując Gironę z 56 „oczkami” i jednym meczem mniej od „Blaugrany”.

Aż 31 meczów oczekiwania na ponad trzybramkowe zwycięstwo Barcelony

Barcelona po raz pierwszy od pół roku wygrała różnicą ponad 3 bramek. Poprzednim razem drużyna Xaviego Hernandeza zwyciężyła różnicą ponad 3 bramek we wrześniu 2023 roku w grupowym meczu Ligi Mistrzów z Royal Antwerp (5:0). Tym samym „Blaugrana” nie mogła zanotować przekonującego zwycięstwo przez 31 meczów z rzędu.

Brazylijski skrzydłowy Raphinha Diaz otworzył wynik w 20. minucie. W 53. minucie portugalski pomocnik Joao Felix podwoił prowadzenie. W 61. minucie holenderski defensywny pomocnik Frenkie de Jong podwyższył na 3:0, wykorzystując podanie Raphinhy. W 91. minucie końcowy wynik ustalił hiszpański pomocnik Fermin Lopez.

Przerwana po czterech meczach strzelecka passa Lewandowskiego

Cały mecz na Montjuïc rozegrał polski napastnik Robert Lewandowski, ale tym razem nie zdobył bramii ani nie zaliczył żadnej asysty. Tym samym „Lewy” przerwał swoją serię czterech kolejnych meczów z co najmniej jednym golem – w lutym 5 razy trafiał do siatki. A w 2024 roku 35-letni Polak w 13 meczach strzelił 9 goli.

Xavi od deklaracji o opuszczeniu Barcelony jeszcze nie przegrał

Trener Xavi był zadowolony z występu Barcelony przeciwko Getafe:

– Zagraliśmy solidny mecz i dorównaliśmy intensywnością naszym przeciwnikom. Często udawało nam się znajdować wolne strefy i tak padały bramki. Udało nam się też pokonać dużą presję. Zespół zagrał przekonujący mecz. Jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany. To zwycięstwo da nam spokój ducha. Frenkie de Jong to bardzo wymagający zawodnik i perfekcjonista. Dlatego gra dla Barcelony, dlatego jest jednym z najlepszych pomocników na świecie. Jestem pewien, że może grać jeszcze lepiej, ale w tym meczu też był bardzo dobry. Nie poddajemy się i walczymy dalej. Pozostało dwanaście meczów. Będziemy obserwować, co zrobią Girona i Real

– powiedział szkoleniowiec Barcelony.

Ostatni raz Barca przegrała 27 stycznia z Villarreal 3:5 w LaLiga. Wówczas Xavi ogłosił swoją rezygnację z funkcji trenera po zakończeniu bieżącego sezonu. Od tego czasu „Blaugrana” wygrała cztery mecze i dwa zremisowała.