Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Koszalinie. Są setki zgłoszeń

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Fragment wirtualnej mapy zagrożeń bezpieczeństwa Koszalina - widać tu kilka bieżących oznaczeń, jak np. zgłoszenie o niewłaściwym parkowaniu czy wskazanie miejsca, gdzie zażywane są środki odurzające
Fragment wirtualnej mapy zagrożeń bezpieczeństwa Koszalina - widać tu kilka bieżących oznaczeń, jak np. zgłoszenie o niewłaściwym parkowaniu czy wskazanie miejsca, gdzie zażywane są środki odurzające KMP Koszalin
Policja przyznaje, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się. Mieszkańcy Koszalina chętnie wskazują miejsca wymagające policyjnego nadzoru i zgłaszają sygnały.

Mapa zagrożeń jest dostępna w całym kraju. Działa od września. Dzięki m. in. mieszkańcom trafiają tu informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie, takich jak kradzieże, włamania, rozboje, uszkodzenia rzeczy, wymuszenia, bójki, pobicia. W ten sposób zgłaszane są również oszustwa na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych, ale też o dzikich wysypiskach śmieci itp.

Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać wiadomości o zagrożeniach występujących w okolicy. Następnie policja te sygnały weryfikuje. Jeśli informacje się potwierdzą, policja wprowadza je wprost na mapę. Dzięki temu rozwiązaniu widoczne są bardziej szczegółowe informacje, dotyczące także lokalizacji zdarzeń i zagrożeń z podziałem, na dzielnice i osiedla.

- W Koszalinie do tej pory odnotowaliśmy ponad 900 zgłoszeń w ramach funkcjonującej na naszej stronie www.koszalin.policja.gov.pl mapy zagrożeń - mówi Beata Gałka, rzeczniczka koszalińskiej komendy policji. - Z tych zgłoszeń połowa sprawdziła się. W praktyce to oznacza, że policjanci, którzy byli na miejscu zdarzenia, potwierdzili, że zgłoszony przypadek, jak np. posiadanie narkotyków czy niewłaściwe parkowanie, miał miejsce.

- Co więcej, dzięki mapie i zgłoszeniom od mieszkańców, które do nas wpłynęły za jej pośrednictwem, udało nam się zatrzymać trzy osoby w związku z posiadaniem narkotyków - dodaje Beata Gałka. Jednocześnie podkreśla, że dzięki wspomnianej mapie policyjne patrole są skutecznie delegowane w różne rejony miasta. - Ich obecność wynika m. in. z konkretnych zgłoszeń mieszkańców - mówi też rzeczniczka. I przypomina, by z narzędzia, jakim jest mapa zagrożeń, korzystać w sposób rozsądny.

- Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji - wyjaśnia Beata Gałka. - Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji z naszej strony - to zupełnie co innego. A więc, gdy dzieje się coś pilnego, co wymaga niezwłocznie interwencji, wówczas należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Jak to działa

* Mapa jest dostępna w każdym mieście

* Każdy mieszkaniec naszego regionu może zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami.

* Może także sprawdzić, czy w danej okolicy jest bezpiecznie i mieć na to wpływ.

* Jak znaleźć Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy wejść na stronę internetową danej komendy policji i tam można znaleźć odpowiedni odsyłacz.

* Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach: w pierwszym filarze - gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych.

* Drugi filar - to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

* Trzeci filar - opiera się na informacjach pozyskanych od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

* Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m. in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Zobacz także: Mapa zagrożeń w regionie już dostępna

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!