MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maria Rogalska, żona Józefa Rogalskiego spotkała się z maturzystami

Krzysztof Bednarek [email protected]
Od lewej: Maria Rogalska i Janina Zielińska-Wardaszko opowiedziały w piątek maturzystom z Drawska Pomorskiego jak wyglądało życie szkolne po zakończeniu II wojny.
Od lewej: Maria Rogalska i Janina Zielińska-Wardaszko opowiedziały w piątek maturzystom z Drawska Pomorskiego jak wyglądało życie szkolne po zakończeniu II wojny. Krzysztof Bednarek
Maria Rogalska, żona Józefa Rogalskiego, pierwszego po wojnie dyrektora liceum, spotkała się w piątek z maturzystami.

Maria Rogalska raz pierwszy przyjechala do Drawska latem 1945 r. Spędziła tu z mężem siedem najpiękniejszych lat swojego życia. W piątek jej wzruszenie spowodowane wspomnieniami udzieliło się wszystkim uczestnikom pożegnalnego spotkania klas trzecich, a jej opowieść nagrodzona została gromkimi brawami na stająco.

- Mąż dostał z kuratorium oświaty skierowanie do Drawska. Miasto i szkoła były bardzo zniszczone. Brakowało wszystkiego, materiałów budowlanych, opału, pomocy naukowych, a nawet kredy. Nie brakowało nam tylko zapału - opowiadała.

I właśnie dlatego, pomimo trudności, 7 września 1945 r. 77 uczniów trzech klas gimnazjalnych i jednej klasy liceum rozpoczęło rok szkolny. Byli wśród nich repatrianci zza Buga, zesłańcy syberyjscy i osadnicy z centralnej Polski. Większość uczniów to byli dorośli już ludzie, którzy ze względu na wojnę, nie mogli wcześniej skończyć szkoły.

W latach 1945 - 60 liceum i gimnazjum mieściło się w budynku przy ul. Obrońców Westerplatte. Teraz jest tam szkoła podstawowa. Na początku było tylko czworo nauczycieli: dyrektor Józef Rogalski, polonistka Regina Jurkowska, nauczycielka historii Irena Kardowska oraz Franciszek Wieczorek, nauczyciel matematyki i fizyki. Wkrótce dołączył do nich geograf Michał Aleksandrowicz.

- Pan dyrektor nauczył mnie łaciny. Szkoda, że dzisiaj młodzież nie uczy się już łaciny. Jego żona, pani Maria nauczyła mnie tańca - wspominała Janina Zielińska Wardaszko, absolwentka drawskiego liceum, inicjatorka wczorajszego spotkania.

W trakcie uroczystości w szkole dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu dyrektorowi. Maria Rogalska podarowała Lidii Borzymowskiej, obecnej dyrektorce Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych dwa ręcznie wypisane albumy z 1945 r. Pierwszy z nich to wojenne wspomnienia uczniów pierwszego powojennego rocznika. Drugi album pt. "Od Sinych wód Bałtyku po niebotyczne szczyty Tatr" jest relacją młodzieży z pierwszej wycieczki szkolnej, na którą pojechali za zarobione przez siebie pieniądze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!