Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania za złotówkę: Korzystne dla spółdzielców przepisy będą obowiązywały

Irena Boguszewska, [email protected]
Barbara i Tadeusz Chmielowie z Koszalina pokazują wyrok, przyznający im rację w sporze ze spółdzielnią o tani wykup mieszkania. – Spółdzielnie celowo przeciągały sprawy, licząc, że ludzie nie zdążą wykupić mieszkań do końca grudnia. Teraz nie będzie to miało sensu, skoro nadal będą obowiązywały korzystne dla lokatorów przepisy.
Barbara i Tadeusz Chmielowie z Koszalina pokazują wyrok, przyznający im rację w sporze ze spółdzielnią o tani wykup mieszkania. – Spółdzielnie celowo przeciągały sprawy, licząc, że ludzie nie zdążą wykupić mieszkań do końca grudnia. Teraz nie będzie to miało sensu, skoro nadal będą obowiązywały korzystne dla lokatorów przepisy. Fot. Radosław Koleśnik
Ci, którzy nie zdążyli wykupić swoich spółdzielczych mieszkań na własność, nie muszą się martwić. Zasady wykupu mieszkań, mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, pozostaną niezmienione. Wczoraj taką informację potwierdziła nam poseł Danuta Olejniczak.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w zeszłym roku zapis ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dotyczący przekształceń własnościowych i dał sejmowi czas do końca tego roku na jego zmianę. Posłowie postanowili zmienić ustawę tak, by utrzymać zasady wprowadzone w 2007 roku.

- Sejm przyjął nowelizację ustawy - cieszy się posłanka Danuta Olejniczak. - Nowelizacja była już w senacie, po jego poprawkach została ponownie przegłosowana przez sejm i obecnie jest u prezydenta. Jeśli ją podpisze, a mam nadzieję, że tak się stanie, wejdzie w życie 1 stycznia. \

Przepisy są właściwie takie, jak poprzednie, tylko jest w nich dodatkowy zapis, że spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, a w szczególności podczas przekształceń praw do lokali.

Co to wszystko oznacza? Ano to, że zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, bardzo korzystne dla lokatorów zasady wykupu mieszkań od spółdzielni, nie przestaną obowiązywać - tak, jak miało to nastąpić - 30 grudnia. I nadal będzie można wykupić swoje mieszkanie za parę złotych.

- I bardzo dobrze - cieszy się Barbara Chmiel, mieszkanka Koszalina. - Może skończy się wreszcie ten cyrk i sztuki, jakie wyprawiały spółdzielnie. Ja o swoje mieszkanie musiałam walczyć z "Przylesiem" (największa w Koszalinie spółdzielnia - dop. aut.) w sądzie.

"Przylesie" zażądało ode mnie ponad 9 tys. zł za wykup mieszkania, bo chciało rekompensaty za wymianę rur i demontaż piecyków gazowych. Ja wyliczyłam, że powinnam zapłacić 4,15 złotego. Sprawa trwała 2 lata i 4 miesiące. Spółdzielnia robiła wszystko, aby mi życie utrudnić. Nawet podała zły numer księgi wieczystej. Przez to moja sprawa musiała jeszcze raz wrócić do sądu. A od decyzji sądu, którą został tylko zmieniony numer księgi wieczystej, spółdzielnia znowu się odwołała. Wariaty jedne! Aż się w sądzie z nich śmiali! Robili wszystko, aby sprawę przeciągnąć.

Ostatecznie w sądzie jednak wygrałam i w listopadzie tego roku zostałam wpisana jako właścicielka mieszkania w księdze wieczystej - mówi. - Teraz już takich cudów nie będą wyczyniać, bo nie ma sensu, skoro korzystne dla ludzi przepisy nadal będą obowiązywały.

Maciej Żurowicz, prezes Kołobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kołobrzegu uważa, że to kolejny cios w spółdzielnie i w wielu jej mieszkańców. Nowej ustawy jeszcze nie widziałem, ale z tego, co czytam w prasie, wynika coś niezrozumiałego: jak to jest, że sejm jeszcze raz uchwala ustawę, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją?

Posłanka Olejniczak twierdzi, że nowelizacja, owszem, utrzymuje postanowienia poprzedniej ustawy, ale tym razem ujęto je w taki sposób, by ustawa była zgodna z konstytucją. - Wprowadziliśmy zapis, który pomógł nam napisać prof. Krzysztof Pietrzykowski, były sędzia Sądu Najwyższego. Mówi on o tym, że spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, bo jest tylko zarządcą czyjegoś majątku - wyjaśnia Danuta Olejniczak. - Jestem więc spokojna, że dzięki temu cała ustawa staje się konstytucyjna.

GK24 znajdziesz także na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!