sportowy24
  Mobilna Akademia Młodych Orłów. Młode orły pod skrzydłami...

  Mobilna Akademia Młodych Orłów. Młode orły pod skrzydłami akademii. Miliony na szkolenie dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

  Tomasz Galas

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  Mobilna Akademia Młodych Orłów. Młode orły pod skrzydłami akademii. Miliony na szkolenie dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]
  1/26

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Radek Koleśnik

  Z początkiem kwietnia w województwie zachodniopomorskim rozpoczęła swoją działalność Mobilna Akademia Młodych Orłów. Trenerzy Maciej Mateńko i Tomasz Michalczyszyn prowadzili w powiatach Pomorza Zachodniego bezpłatne zajęcia dla dzieci, trenerów piłkarskich, nauczycieli wychowania fizycznego, a nawet zainteresowanych rodziców.
  Mobilna AMO to nowa inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, składająca się z 16 mobilnych dwuosobowych zespołów trenerskich, które mają za zadanie nie tyko identyfikować lokalne talenty, ale też służyć kształceniu trenerów. Za województwo zachodniopomorskie odpowiadają Maciej Mateńko i Tomasz Michalczyszyn.

  Głównymi celami tego przedsięwzięcia są systematyczne szkolenia trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, zgodne z najnowszymi trendami pracy z młodzieżą, a także wyszukiwanie młodych talentów piłkarskich i wprowadzanie ich do systemu PZPN.

  - Widząc potrzebę gruntownej reformy polskiej piłki dziecięcej i młodzieżowej, władze PZPN ustanowiły szkolenie najmłodszych jednym z priorytetów swojej działalności – tłumaczy Maciej Mateńko, jeden z trenerów prowadzących szkolenia na naszym terenie.

  - Rozpoczęto kilka nowych projektów służących realizacji tego planu. Jednym z nich jest powołanie do życia Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Celem projektu jest dotarcie do wszystkich regionów, powiatów i gmin gdzie trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, animatorzy potrzebują wsparcia, a zdolna młodzież mądrego pokierowania ich rozwojem sportowym – kontynuuje Mateńko.

  - Mobilna Akademia Młodych Orłów ma także na celu ujednolicenie systemu szkolenia w młodszych grupach wiekowych. Na jego funkcjonowanie PZPN wydawać będzie 6 milionów złotych rocznie – dodaje Jan Bednarek, wiceprezes PZPN i prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.

  Zajęcia składają się z 3-godzinnych części z 15-minutowymi przerwami. Pierwsza część to wykład na temat nowoczesnych metod pracy z młodzieżą, druga to zajęcia praktyczne polegające na przeprowadzeniu wzorcowego treningu z udziałem 16 chłopców i dziewcząt. Trzecia część to gra selekcyjna, oddzielna dla obu grup wiekowych (Orlik i Młodzik).

  W województwie zachodniopomorskim trenerzy przeprowadzają 3 szkolenia tygodniowo.

  - Objechanie 21 powiatów całego województwa zajmuje nam więc 7 tygodni. Po tym okresie wracamy do powiatów z nowym tematem szkolenia – tłumaczy Mateńko.

  Pierwszy etap szkoleń miał inaugurację 3 kwietnia w Szczecinku i trwał do końca czerwca. W lipcu w Trzebieży odbył się pierwszy w Polsce obóz Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Zaproszenie otrzymało 32 chłopców z roczników 2007 i 2008, wśród których znaleźli się chłopcy z naszego regionu.

  We wrześniu ruszyła kolejna edycja szkoleń. W porównaniu do początku projektu zaszło niewiele zmian. Trenerzy uczestniczący w zajęciach zostali wyposażeni w publikacje mające wspomóc ich w procesie treningowym. Kolejną zmianą jest to, że posiadacze licencji Grassroots D, Grassroots C, UEFA C, PZPN B oraz PZPN A mają możliwość, poprzez uczestnictwo w szkoleniach, przedłużenia licencji trenerskich. Dało się także zauważyć znaczący wzrost liczby chętnych uczestniczących w szkoleniach.

  - To świetny projekt, który powinien zakończyć się sukcesem. Na jego wymierne efekty trzeba jednak będzie poczekać kilka lat. Jestem przekonany, że za pewien czas wielu uczestników Mobilnej Akademii Młodych Orłów trafi do młodzieżowych reprezentacji Polski – uważa Mateńko.

  - Jak na razie, najzdolniejsze dzieci będą zapraszane na bezpłatne obozy Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów, prowadzone przez trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski.

  - Bardzo dużym optymizmem napawa fakt, iż projekt spotyka się z bardzo życzliwym i ciepłym przyjęciem ze strony szkoleniowców oraz jest wysoko oceniany pod względem merytorycznym – twierdzi Tomasz Michalczyszyn. - Liczymy, iż stanie się inspiracją do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji szkoleniowców. Równie ważny jest aspekt selekcyjny. Dotychczasowe obserwacje pokazują, iż jest wiele utalentowanych zawodniczek i zawodników, którzy zasługują na stały monitoring oraz wnikliwą analizę postępów. Niezmiernie nam miło, że prowadzone w ramach Mobilnej AMO zajęcia powodują zadowolenie i uśmiech na twarzach dzieci i młodzieży. Liczymy na to, iż kolejne szkolenia będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem a polska piłka nożna, dzięki projektom wdrażanym przez PZPN, będzie rozkwitała i święciła triumfy na arenach międzynarodowych.

  Trenerzy Michalczyszyn i Mateńko odwiedzili w pierwszym etapie Szczecinek, Kołobrzeg, Koszalin, Drawsko Pomorskie, Sianów, Połczyn-Zdrój, Białogard, Sławno, Świdwin, Barwice, Czaplinek, Bobolice i Białogard. Z kolejnymi szkoleniami zagościli w Darłowie, Kaliszu Pomorskim, Malechowie i Człopie.

  W grudniu kursy odbyły w Świdwinie (14 bm.), Sławnie (17 bm.), Kamieniu Pomorskim (18 bm.) i Polanowie (21 bm.). W styczniu trenerzy zawitali z kolejnym kursem do Koszalina. 7 stycznia odbyło się szkolenie w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Stanisława Dąbka 1.

  Zobacz także Z podwórka na stadion. Duże sukcesy z małej Niemicy zasługą jednego człowieka

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie