Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morska przygoda w nagrodę za wiedzę

Joanna Krężelewska
Żaglowiec szkolny Pogoria  jest znany na świecie ze „Szkoły pod Żaglami”. Na zdjęciu - w porcie w Darłowie
Żaglowiec szkolny Pogoria jest znany na świecie ze „Szkoły pod Żaglami”. Na zdjęciu - w porcie w Darłowie Radek Koleśnik
Znamy już trzech laureatów konkursu „Morskie miasto Koszalin”.

W tym roku przypada jubileusz 750-lecia Koszalina. Z ciekawą inicjatywą wzbogacenia obchodów zacnej rocznicy urodzin miasta wyszły dwie osoby, które zajmują się na co dzień edukacją, jednak w zupełnie innym wydaniu. Bożena Sobkowiak jest dyrektorką Zespołu Szkół nr 2, a Marek Rzemieniewski, wielokrotny kapitan żaglowca Pogoria, w szkole pod żaglami - i to różnych jednostek - wykształcił dziesiątki żeglarzy. Oboje zorganizowali konkurs, w którym nagrodą dla laureatów był rejs po Morzu Śródziemnym żaglowcem Pogoria. Był to konkurs międzyszkolny dla uczniów klas trzecich gimnazjów oraz klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowany pod hasłem „Morskie miasto Koszalin - historia i teraźniejszość”.

- Pytania dotyczyły historii miasta, walorów turystycznych Koszalina, jego najnowszych dziejów, ale też Bałtyku i żeglarstwa. Trzeba było na przykład nazwać poszczególne żagle. Grot, fok, bezan - ktoś, dla kogo te nazwy nie są obce, nie miał problemu z odpowiedzią - uśmiecha się Marek Rzemieniewski.

Trzech laureatów konkursu weźmie udział w rejsie Pogorią po Morzu Śródziemnym. Odbędzie się on w dniach 26 lutego - 6 marca. Szykuje się przygoda życia, a udział w niej wezmą laureaci: Małgorzata Tarasewicz, Ernest Królik i Hanna Kirejczyk. Ich wyjazd ufundował prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Dofinansował też w połowie udział w rejsie dla kolejnych dziesięciu uczniów, których wytypują koszalińskie szkoły.

- Gdy otrzymałem informację o organizacji konkursu przez Zespół Szkół nr 2, jego idei i planowanym udziale młodzieży w szkole życia, bo tak trzeba postrzegać rejs Pogorią, nie wahałem się ani chwili, aby wesprzeć inicjatywę. Cieszę się, że skorzysta z niej nasza młodzież, bo z pewnością przeżycia pozostaną na całe życie - podkreśla prezydent Jedliński. - Rejs to również doskonała promocja miasta. Po oceanach pływa przecież ms Koszalin, rozwijamy się w kierunku morza, budujemy infrastrukturę turystyczną w Jamnie. W tym kontekście udział naszej młodzieży w rejsie jest jeszcze większą satysfakcją. Po rejsie żeglarzy zaproszę do siebie, aby podzielili się wrażeniami.

Do organizatorów konkursu zgłosił się też sponsor (prosi o anonimowość), który zdobywcom miejsca czwartego i piątego w konkursie dofinansuje udział w rejsie.

- Zaokrętowanie i wyokrętowanie może nastąpić w jednym z pięciu portów: Genua, Imperia, San Remo, Livorno lub Civitavecchia. Jeśli w tym ostatnim, zabierzemy naszych młodych żeglarzy na wyprawę do Rzymu - mówi kapitan Pogorii. - Trasę determinować będzie port zaokrętowania i pogoda - dodaje.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!