MŚ w koszykówce. Pierwszy mistrzowski tytuł dla reprezentacji Niemiec. W finale marzeń pokonali Serbię. Niepokonani w turnieju

Mateusz Pietras
Niemcy mistrzem świata koszykarskiego mundialu
Niemcy mistrzem świata koszykarskiego mundialu PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
Niemieccy koszykarze wygrali z Serbami 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20) w finale mundialu. Bohaterem meczu został rozgrywający Denis Schroeder, który rzucił 28 punktów. Obie drużyny również zakwalifikowały się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. MVP meczu koszykarz Olrando Magic Franz Wagner. Nagroda MVP powędrowała w ręce Schroedera. Trzecie miejsce zajęła Kanada, po za podium zostali sklasyfikowani Amerykanie.

Niepokonani Niemcy kontra waleczni Serbowie

W półfinałach koszykarskich mistrzostw świata Niemcy jak i Serbowie sprawili nie lada niespodziankę. Drużyna prowadzona przez Gordiego Herberta pokonała po zaciętej końcówce faworyzowanych Amerykanów (113:111). Było to siódme zwycięstwo odniesione podczas tego turnieju. Wcześniej trzecia drużyna mistrzostw Europy ograła m.in. Słowenię z Luką Donciciem w składzie czy medalistów igrzysk olimpijskich z Tokio - Australijczyków. Przed ostatnim meczem finałowym najlepszym zawodnikiem niemieckiego zespołu był koszykarz Toronto Raptors - rozgrywający Denis Schroeder (17,9 punktów na mecz).

Natomiast Serbia triumfowała nad Kanadą (95:86), eliminując ich z walki o złoto czempionatu. Do zwycięstwa poprowadził ich zdobywca dwudziestu trzech punktów - Bogdan Bogdanović. Na przestrzenie sześciu spotkań Serbowie tylko raz doznali porażki. Miało to miejsce w drugiej rundzie turnieju w meczu z Włochami.

Dotychczas największym osiągnięciem Serbii było jedyne srebro zdobyte w 2014 roku. Natomiast Niemcy po raz pierwszy zdobędą medal w koszykarskim mundialu.

W 2006 roku roku po raz ostatni w finale mierzyły się europejskie drużyny

Pierwszy tytuł mistrzowski w historii

Pierwsza połowa 19. finału była bardzo wyrównana. Ani jedna ani druga drużyna nie potrafiła zyskać większej przewagi. Gra prowadzona była punkt za punkt (47:47). W trzeciej kwarcie niemiecka drużyna przyspieszyła tempo prowadzenia ataków z czym zupełnie nie radziła sobie serbska obrona. Dzięki rzutom dystansowych (58,3 % skuteczności) debiutujący w finale odskoczyli od rywali na dwanaście punktów ( 69:57). Jednak w ostatniej kwarcie koszykarze Svetislava Pesicia potrafili zbliżyć się na dystans tylko trzech punktów. Po napiętej końcówce pełnej dramaturgii Niemcy wygrali 83:77. Tym samym po raz pierwszy zdobyli tytuł mistrza świata. To drugi medal w historii występów (brązowy medal w 2002 roku). W przeciągu turnieju nie przegrali spotkania.

Serbscy koszykarze zdobyli drugie srebro w historii dla swojego kraju.

Najwięcej punktów zdobył Schroeder - 28.