Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napoje w pracy i posiłki profilaktyczne. Kiedy szef musi zapewnić je pracownikowi?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Devon Divine/unsplash
Pracujesz w warunkach szczególnie uciążliwych? Pamiętaj, że twój pracodawca ma obowiązek zapewnić ci nieodpłatnie napoje i profilaktyczne posiłki.

Zgodnie z artykułem 232 kodeksu pracy osobom pracującym w uciążliwych warunkach pracy ze względów profilaktycznych pracodawca zobowiązany jest zapewnić odpowiednie posiłki i napoje. Ich skład jest odgórnie określony.

Posiłki dla pracowników fizycznych

O jakich warunkach mowa? Posiłki profilaktyczne przysługują osobom, które pracują fizycznie, a ich wydatek energetyczny w pracy wynosi ponad 2000 kcal u mężczyzn i powyżej 1100 kcal u kobiet.

Warto przeczytać:

Zdarza się także, że ze względów technologicznych w pewnych pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca, konieczne jest utrzymywanie temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza lub, z drugiej strony, powyżej 25 stopni Celsjusza. Jeśli wydatek energetyczny osób pracujących w takich warunkach wynosi powyżej 1500 kcal u mężczyzn i ponad 1000 kcal u kobiet, wówczas pracodawca również zobowiązany jest zapewnić posiłek profilaktyczny.

Ponadto pracodawca powinien zapewnić posiłki i napoje pracownikom, którzy swoje obowiązki wykonują na otwartej przestrzeni od 1 listopada do 31 marca, pod ziemią oraz tym, którzy pracują w usuwaniu klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych.

Posiłki powinny mieć odpowiednią wartość energetyczną i właściwy skład. Powinny być to przede wszystkim posiłki węglowodanowo-tłuszczowe. Szczegóły dotyczące rodzaju i składu posiłków i napojów określa rozporządzenie Rady Ministrów. Co ważne, pracodawca powinien zapewnić przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie.

To, że w upały pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom zimne napoje, to oczywiste. Nie każdy szef natomiast wie, że zimą również ma dodatkowe zadania względem podwładnych, którzy są narażeni na mróz. Jeżeli szef nie spełni swoich obowiązków, podwładny może odmówić dalszego wykonywania pracy.

Obowiązki pracodawcy zimą względem pracownika. O czym szef p...

Ocena tego, jaki wydatek energetyczny ponoszą pracownicy należy już do osób odpowiedzialnych za przestrzegane przepisów BHP w firmach. Dostępnych jest kilka popularnych metod, na podstawie których wykonuje się stosowne obliczenia.

Dostępność taka, by zaspokoić potrzeby

Pracodawca zobowiązany jest na bieżąco monitorować warunki, w jakich pracują osoby, które zatrudnia. Ponadto ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom takie ilości napojów, jakie wymagane są podczas wykonywania określonego zajęcia. Generalnie dostęp do napojów nie powinien być limitowany.

Oczywistym jest, że w zimie pracownikom przede wszystkim zapewnić należy napoje rozgrzewające, zaś latem napoje chłodzące. W praktyce wygląda to tak, że pracodawca powinien zapewnić herbatę i kawę, dystrybutor wody pitnej i/lub wody mineralne w butelkach oraz czajnik elektryczny.

Warto przeczytać:

Posiłki powinny być zapewniane przez pracodawcę na zasadzie cateringu. Jeśli nie ma takiej fizycznej możliwości, pracodawca powinien udostępnić pracownikom posiłki mrożone, zdatne do odgrzania (zapewniając możliwość przygotowania ich na ciepło) lub zaopatrzyć pracowników w produkty do samodzielnego przygotowania ciepłego posiłku.

Wszelkie szczegóły dotyczące dostępności napojów i posiłków profilaktycznych ustalane powinny być z przedstawicielami związków zawodowych. Jeśli takowe nie działają w przedsiębiorstwie, kwestie te należy przedyskutować z wyznaczonymi przedstawicielami pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera