Niemcy pokonani

Janusz Kaźmierczak [email protected]
W pierwszym czwartkowym meczu grupy B Chorwacja pokonała w Klagenfurcie Niemcy 2:1 (1:0).

Chorwacja - Niemcy 2:1 (1:0)

Bramki: Darijo Srna (24), Ivica Olic (62) - Lukas Podolski (79).
Żółte kartki: Darijo Srna, Josip Simunic, Jerko Leko, Luka Modric - Michael Ballack, Jens Lehmann.
Czerwona kartka - Bastian Schweinsteiger (90, Niemcy)
Chorwacja: Stipe Pletikosa - Vedran Corluka, Robert Kovac, Josip Simunic, Danijel Pranjic - Darijo Srna (80-Jerko Leko), Niko Kovac, Luka Modric, Ivan Rakitic - Niko Kranjcar (82-Dario Knezevic), Ivica Olic (72-Mladen Petric).
Niemcy: Jens Lehmann - Philipp Lahm, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Marcell Jansen (46-David Odonkor) - Clemens Fritz (82-Kevin Kuranyi), Torsten Frings, Michael Ballack, Lukas Podolski - Miroslav Klose, Mario Gomez (66-Bastian Schweinsteiger).
Sędziował: Frank De Bleeckere (Belgia).
Widzów: 30 000.

Przed tym spotkaniem Podolski obiecał, że upokorzy rywali i tym samym pomoże Polakom w walce o wyjście z grupy. Suprersnajper ekipy trenera Joachima Loew'a co prawda strzelił gola ale to zbyt mało aby zapewnić Niemcom choćby remis.
Od początku meczu Chorwaci nie tylko nie pozwolili rozwinąć skrzydeł rywalom ale sami nadawali ton wydarzeniom na boisku. Raz po raz Lehmann miał wiele pracy. Skapitulował dopiero w 23 minucie. Po błędzie Jansena, Pranjic wrzucił piłkę na pole karne gdzie Srna sprytnym uderzeniem zaskoczył niemieckiego bramkarza. Chorwaci nie zamierzali bronić wyniku i nadal prowadzili otwartą grę, nie dając rywalom wiele miejsca na rozegranie akcji.

Wydawało się, że tak agresywna gra na całym boisku mocno nadszarpnęła siły Chorwatów i w drugiej połowie, podobnie jak w meczu z Austriakom, oddadzą pole Niemcom. Ku zaskoczeniu zespół z Bałkanów nadal grał swoje i to dało efekty. W 62 minucie po wrzutce na pole karne piłkę dotknął Podolski. Ta następnie odbiła się od słupka bramki Lehmanna, a stojący najbliżej Olic trafił do siatki. Niemcy nie wiedzieli co się dzieje. Ich próby skontrowania kończyły się zazwyczaj na skutecznych interwencjach chorwackich obrońców.

W 79 minucie zaświtał cień nadziei. Podolski strzałem z ponad 20 metrów zaskoczył bramkarza Chorwatów. Zachęceni tym ruszyli do szturmu, ale ich akcje były łatwe do rozszyfrowania przez rywali. Natomiast Chorwaci w 90 minucie byli bliscy na podwyższenie wyniku, ale Modric nie sięgnął piłki zmierzającej wzdłuż bramki. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego, nie panujący nad nerwami, Schweinsteiger brutalnie zaatakował będącego bez piłki Chorwata za co zobaczył czerwoną kartkę.