Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa sala terapeutyczna w Świątkach

Rajmund Wełnic
Instruktorka Krystyna Bazylińska razem z Danielem demonstruje możliwości nowej sali w OSW
Instruktorka Krystyna Bazylińska razem z Danielem demonstruje możliwości nowej sali w OSW Rajmund Wełnic
Dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Szczecinku otrzymały pachnącą świeżością salę do terapii sensorycznej.

- To było ostatnie pomieszczenie pamiętające stare czasy, a działamy już 45 lat - Barbara Zasada, dyrektorka Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w szczecineckich Świątkach oprowadza po nowiutkich salach. Jeszcze kilka miesięcy temu była tu mało reprezentacyjna pralnia, obok jakaś graciarnia. Teraz wygospodarowano miejsce na schludną i przestronną szatnię, ładną toaletę, magazyn, ale przede wszystkim na ładną i funkcjonalną salę do indywidualnych ćwiczeń sensorycznych.

Wspólne dzieło

Całość kosztowała prawie 130 tysięcy złotych, z czego połowę wyłożyło szczecineckie starostwo powiatowe, resztę dołożył Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Plus 15 tys. zł na wyposażenie sali z rezerwy resortu edukacji. Dodajmy, że dzięki temu ośrodek mógł wdrożyć piętnastą już metodę pracy, rehabilitacji i terapii swoich wychowanków. Oficjalne oddanie nowej sali zbiegło się z Mikołajkami, a dzieciom w tym dniu włodarze powiatu przynieśli jeszcze słodkie upominki.

Na czym polega terapia sensoryczna? Twórcą teorii integracji sensorycznej jest dr Jean Ayres, psycholog, terapeutka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA. W latach 60. XX wieku sformułowała hipotezy wskazujące na związki procesów integracji sensorycznej z procesami uczenia się. Słowem: rozwijamy się przez zmysły - bawiąc się, dotykając różnych rzeczy. Dziecko, będąc dotykane lub poruszane, od najwcześniejszych chwil życia nabywa umiejętności potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Jeżeli z jakichś powodów - np. niepełnosprawności dziecka - jest to utrudnione lub niemożliwe, jego problemy się pogłębiają. Metodą ćwiczeń stymulujących ruch, poprzez przyjemną i interesującą dla dziecka zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!