Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od papierowej do cyfrowej Polski

(red.)
pixabay
Cyfryzacja obrotu gospodarczego jest równie istotna, jak cyfryzacja usług publicznych, zapowiadana jako jeden z kluczowych planów administracji publicznej.

Do tej pory, z różnym skutkiem, podejmowano próby przejścia od komunikacji papierowej do cyfrowej, jednakże były to próby obejmujące jedynie wycinek działalności. Nie podejmowano natomiast działań kompleksowo zmierzających do zupełnej zmiany filozofii w relacjach klient- dostawca usług.

Z tego względu z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę "Paperless / Cashless Poland - Od papierowej do cyfrowej Polski" oraz fakt, że stanowi ona istotny element rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - stwierdza Konfederacja Lewiatan.

Poczta postanowiła przyspieszyć cyfryzację usług

Aby zmniejszyć koszty funkcjonowania przedsiębiorców i ułatwić ich codzienne działanie konieczny jest kompleksowy przegląd obowiązujących przepisów wymuszających formę pisemną. Nie mniej ważne jest jednak zapewnienie, że przyjmowane obecnie i w przyszłości przepisy będą konsekwentnie odchodzić od wersji „papierowej".

Wprowadzenie wymogu pisemności lub zapewnienie możliwości wyboru formy papierowej jako alternatywnej do cyfrowej (np. w kontaktach z konsumentami, którzy taką wersję preferują), powinno być każdorazowo analizowane pod kątem celowości. Tylko zapewnienie, że podejściem paperless/ casheless będą w toku procesu legislacyjnego związani wszyscy prawodawcy, pozwoli realnie wyeliminować „papier" z obrotu gospodarczego.

Rozmowa z Tadeuszem Kościńskim wiceministrem resortu rozwoju: Rolą urzędników jest nie przeszkadzać

Już w obowiązujących przepisach przewidziano możliwość kontaktowania się z konsumentami w innej formie niż papierowa (pisemna), m.in. za pomocą trwałego nośnika, drogą elektroniczną lub za pomocą podobnego środka porozumiewania się na odległość. Jednak w wielu przypadkach są one traktowane jako drugorzędne względem wersji papierowej.

Wykorzystanie istniejących już w systemie prawnym narzędzi cyfryzacji (jak np. trwały nośnik) jest także hamowane przez zbyt restrykcyjne, stanowisko organów regulacyjnych (np. UOKiK).

W zakresie programu "Paperless / Cashless Poland - Od papierowej do cyfrowej Polski", istotne wydaje się więc nie tylko zaprojektowanie nowych regulacji, ale wypracowanie racjonalnych interpretacji obecnie istniejących już przepisów, chociażby trwałego nośnika, czy też dokumentu o którym mowa w Kodeksie cywilnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Od papierowej do cyfrowej Polski - Gazeta Pomorska