Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia znika dyspozytornia pogotowia w Kołobrzegu

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Nowy projekt zakłada pozostawienie na Pomorzu Zachodnim jednej dyspozytorni zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie
Nowy projekt zakłada pozostawienie na Pomorzu Zachodnim jednej dyspozytorni zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie archiwum polskapress
Od przyszłego roku na terenie naszego województwa działać będzie jedna dyspozytornia pogotowia ratunkowego. Dziś takie dyspozytornie są dwie — w Szczecinie i Kołobrzegu.

Służby prasowe wojewody poinformowały, że przygotowany został projekt aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Państwowego Ratownictwa. Nowy projekt zakłada pozostawienie na Pomorzu Zachodnim jednej dyspozytorni zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Zadaniem Pawła Rodzosia dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, koncentracja dyspozytorni nie wpływa na sposób wzywania zespołów ratownictwa medycznego do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego ani na czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w warunkach pozaszpitalnych.

Jak to możliwe? System powiadamiania został skonstruowany tak, by dyspozytorzy z dowolnego miejsca w kraju mogli kierować karetki w odpowiednie miejsce.

Dziś na terenie województwa są dwie. Jedna znajduje się w Szczecinie, dysponuje 49 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi w zachodniej części województwa i zabezpiecza 1.002.447 mieszkańców. Druga znajduje się w Kołobrzegu, dysponuje 40 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi we wschodniej części województwa i zabezpiecza 690.510 mieszkańców. Od stycznia całym „ruchem” zarządzać będzie jedna dyspozytornia w Szczecinie, w której jak informują służby prasowe wojewody, którym podlega ratownictwo medyczne, przewidziano 54 etaty.

Jak skutecznie wezwać pomoc?
Wiele osób niepokoi fakt, że ich zgłoszenia trafiają do osób, które nie znają realiów danego miasta, nie znają jego topografii. By uniknąć ewentualnych problemów warto pamiętać o kilku sprawach.

  • Wzywając pogotowie należy podać dyspozytorowi:
  • imię i nazwisko osoby wzywającej i chorego,
  • numer telefonu, z którego dzwonisz,
  • dokładny adres, najkrótsza droga dojazdu,
  • gdzie będziesz czekał na karetkę, jeśli to możliwe - podać charakterystyczny punkt odniesienia (posterunek policji , kościół, Urząd Gminy, itp.).

Dyżurny dyspozytor wypytuje o te informacje, aby szybko ocenić, gdzie oraz jaki zespół lekarski wysłać.
Podczas oczekiwania na karetkę należy udzielić choremu pierwszej pomocy, w miarę posiadanych umiejętności, przygotować karty informacyjne z leczenia (jeżeli pacjent takie posiada), sporządzić spis leków, które chory przyjmuje, przygotować dowód osobisty chorego oraz dokument ubezpieczenia.

Kiedy powinniśmy wezwać pogotowie?
Wzywać Pogotowie Ratunkowe powinniśmy wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia.

Co to oznacza w praktyce? Na pewno pogotowie wzywamy do ofiar wypadków, nie tylko tych komunikacyjnych. Podstawą do wezwania pogotowia jest też utrata przytomności, zaburzenia świadomości, wypadki komunikacyjne, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty zwłaszcza z domieszką krwi, masywny krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, masywny krwotok z dróg rodnych.

Zobacz także: Wypadek na przejeździe kolejowym w Miłogoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo