Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrestaurowali bunkier Wału Pomorskiego w Białym Borze [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Białoborski bunkier od środka i  na zewnątrz
Białoborski bunkier od środka i na zewnątrz Rajmund Wełnic, UM Biały Bór
Mini-skansen wojskowy w Białym Borze powstał staraniem pasjonatów historii i lokalnego samorządu.

Przez dekady zmotoryzowanych wjeżdżających do Białego Boru od strony Szczecinka na rogatkach miasta witał zabity dechami schron Wału Pomorskiego z czasów II wojny światowej. – Od dawna krążył pomysł, aby ten zabytek wykorzystać na cele turystyczne – burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, że w sukurs pośpieszyli miłośnicy historii militarnej skupieni wokół Piotra Letkiego i Stowarzyszenia Jazda 4x4. Ich dziełem jest m.in. renowacja szczecineckiego bunkra, w którym działa muzeum, a wokół zgromadzono wiele wojennych pamiątek z czołgiem T-34 na czele.

Białoborski skansen jest na razie skromniejszy. Członkowie Stowarzyszenia oczyścili schron na armatę przeciwpancerną, odnowili wnętrze i zastosowali maskowanie z czasów walk o miasto zimą 1945 roku. – Wewnątrz pojawiło się już sporo eksponatów, częściowo znalezionych w naszych okolicach, jak np. lufa armaty – mówi Paweł Mikołajewski. – Są i żołnierskie prycze oraz inne elementy wyposażenia bunkra czy plakaty z czasów wojny.

Prace pochłonęły – oprócz trudnej do wycenienia pracy wolontariuszy – 10 tysięcy złotych, jaki na projekt pozyskano z programu Społecznik. Wcześniej obiekt został bezpłatnie użyczony Stowarzyszeniu przez Nadleśnictwo Miastko. Schron można zwiedzać po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu (klucze są m.in. w białoborskim Centrum Kultury i Rekreacji).

Zrekonstruowany schron-garaż na działko ppanc. 37 mm zbudowany został przez Niemców w roku 1934, w pierwszej fazie tworzenia Pommernstellug, czyli Wału Pomorskiego – linii umocnień wzdłuż dawnej granicy z Polską. Biały Bór - ze skrzyżowaniem dwóch obecnych dróg krajowych - był ważnym punktem oporu na mapie Wału Pomorskiego. I zimą 1945 toczyły się o to miasto zażarte walki z Rosjanami, a Biały Bór został mocno zniszczony, także już po zakończeniu działań wojennych.

Obiekt jest dwuizbowy – w pierwszej znajdowała się armata z amunicją i niezbędnym wyposażeniem, w drugiej było sześć prycz dla obsługi. Bunkier nie służył do prowadzenia ognia. W razie potrzeby działo wytaczano na pozycję. Ciekawostka – schron był zamaskowany wewnątrz atrapy stodoły, nieco dalej inny białoborski bunkier bojowy skomponowano w kamienicę.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!