Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary konfliktów zbrojnych „Nigdy więcej wojny” w Połczynie-Zdroju [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
W przededniu drugiej rocznicy ataku Rosji na Ukrainę w Połczynie-Zdroju odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary konfliktów zbrojnych.

Data jest nieprzypadkowa – uroczystość zaplanowano w przededniu drugiej rocznicy pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Tablicę poświęconą ofiarom byłych i obecnie trwających konfliktów zbrojnych „Nigdy więcej wojny” ufundowano z inicjatywy połczyńskich radnych i burmistrza Sebastiana Witka.

Na tablicy znalazła się inskrypcja z cytatem słów prezydenta USA Johna Kennedy'ego - Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości’.

Miejsce także jest symboliczne – w połczyńskim parku zdrojowym stał tu kiedyś pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. Z widokówek z początków XX wieku wiadomo także, że był tu obelisk upamiętniający niemieckiego feldmarszałka Paula von Hindenburga, dowódcę wojsk niemieckich podczas I WŚ i późniejszego prezydenta Niemiec. Całość urządzenia tego miejsca uzupełnia plansza informująca o historii tego zakątka Połczyna oraz wykresy obrazujące liczbę ofiar największych wojen w dziejach ludzkości.

W uroczystości odsłonięcia pomnika oprócz mieszkańców miasta i jego władz wzięli udział wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek, wicewojewoda Bartosz Brożyński, wicemarszałek województwa Anna Bańkowska oraz konsul honorowy Ukrainy Henryk Kołodziej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera