Otwórz się na pomoc z Gminą Świeszyno

Artykuł sponsorowany Świeszyno

Czym jest przemoc w rodzinie i jak reagować – PRZERWIJ MILCZENIE
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Formy przemocy:
•Fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej - ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi.
•Psychiczna - naruszenie godności osobistej – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje. Przemoc psychiczna jest najczęstszą formą przemocy i jest trudna do udowodnienia.
•Seksualna - naruszenie intymności – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych.
•Ekonomiczna - naruszenie własności – jeśli ktoś używa pieniędzy albo innych wartości materialnych do zaspokojenia potrzeby władzy i kontroli partnera lub przerzuca na niego odpowiedzialność za koszty utrzymania domu.
•Zaniedbanie - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy, widzisz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone - natychmiast wezwij policję.
Zadzwoń pod numer:
•112 – ogólny numer alarmowy, twoje zgłoszenie zostanie przekierowane do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
•997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Jak pomoże policja? W zależności od sytuacji, może:
•zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
•zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
•rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.

Niebieska Karta to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, przedstawiciel służby zdrowia, przedstawiciel oświaty, pracownik socjalny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo. Może również zaproponować pomoc osobie podejrzanej o stosowanie przemocy.
Możesz także złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.

Zadzwoń na „Niebieską Linię” 800 120 002 – tu konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w Twojej najbliższej okolicy.
Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00,
w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00.

Możesz również powiadomić Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeszynie

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie albo podejrzewasz, że ktoś jej doświadcza – powiadom o tym Ośrodek Pomocy Społecznej. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 94 3183 523 lub numer alarmowy 512-585-260. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wyśle pracownika, który odwiedzi rodzinę dotkniętą przemocą, zaproponuje pomoc i wsparcie.
Dodatkowo gdy ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko możesz powiadomić również sąd rodzinny, właściwy dla Twojego adresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!