MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasażerowie jeszcze trochę poczekają. Koszalińskie przystanki PKP ciągle w budowie [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Przystanki powstają w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Przystanki powstają w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Radosław Brzostek
Koszalin będzie miał dwa nowe przystanki PKP: Koszalin Politechnika w sąsiedztwie wiaduktu kolejowego przy ulicy Batalionów Chłopskich oraz Koszalin Wschodni w sąsiedztwie wiaduktu drogowego, przy ulicy Władysława IV. Oba miały być już gotowe, ale nie są.

Według pierwotnego planu koszalińskie przystanki miały być gotowe pod koniec ubiegłego roku, ale tak się nie stało. - Na harmonogram prac wpłynęły nieprzewidziane kolizje z niezinwentaryzowanymi sieciami energetycznymi i gazowymi, które należało usunąć - wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. - Zakończenie prac na obu przystankach planowane jest w lipcu tego roku. Następnie zostaną przeprowadzone procedury odbiorowe. Podróżni wsiądą do pociągów z nowych peronów od wprowadzenia korekty rozkładu jazdy 1 września.

Nowe perony będą posiadały wysokość pozwalającą pasażerom na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty, ławki i stojaki rowerowe. Oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni i ścieżek naprowadzających.

- Wybudujemy również parkingi przy ul. Na Skwierzynkę oraz przy ul. Na Skarpie, z których mieszkańcy wygodnie przesiądą się do pociągów. Będą one posiadały odpowiednio 30 i 60 stanowisk postojowych. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale tego roku - zdradza rzecznik.

Przystanki powstają w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł.

W województwie zachodniopomorskim Program obejmuje 11 lokalizacji – 8 nowych przystanków: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno i Radziszewo, a także zmodernizowane perony na stacjach w Łubowie i Złocieńcu oraz przystanku Recz Pomorski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński