Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paul Stubbe

(r)
Paul Stubbe
Paul Stubbe
Paul Stubbe rodzinnemu miastu poświęcił sporą część twórczości.

Tę kandydaturę do tytułu "Człowieka 700-lecia Szczecinka" zgłosił nam Sławomir Mira, szefa Archiwum Państwowego w Szczecinku.

Paul Stubbe urodził się w mieście nad Trzesieckiem 6 grudnia 1874 roku. Był człowiekiem renesansu, studiował medycynę i sztukę w Strasburgu, Halle i Erlangen, a ponadto uczestniczył w kursach malarskich u profesora Sambergera w Monachium. Po ukończeniu studiów wielokrotnie wypływał w morze jako lekarz okrętowy.

W roku 1904 przybył do rodzinnego Szczecinka na praktykę lekarską. Jako znany, ceniony i lubiany lekarz znalazł również czas na realizację swojej pasji - malarstwa. Był autorem wielu portretów, pejzaży, karykatur oraz... reklam! Na potrzeby Gimnazjum im. Księżnej Jadwigi wykonał obrazy olejne dyrektorów szkoły, a z okazji jubileuszu 600-lecia Szczecinka namalował dekorację sceniczną do przygotowanego na tę okoliczność przedstawienia.

Zresztą Paul Stubbe już jako gimnazjalista rysował karykatury swoich nauczycieli. Także w późniejszym okresie twórczości nie stronił od uwieczniania swoich krajan. Zachowały się do naszych czasów wizerunki najbardziej znanych oryginałów szczecineckiej ulicy z przełomu XIX i XX wieku. Z każdą z postaci kreślonych jakby pośpiesznie nerwową kreską - burmistrza Sasse, sklepikarza Michowa, doktora Kirschsteina, czy ulicznika Poggenante - wiąże się jakaś zabawna historia, anegdota.

Z okazji 600-lecia nadania prawa miejskich Szczecinkowi w roku 1910 na zlecenie ratusza Paul Stubbe namalował cykl obrazów przedstawiających miasto. Do naszych czasów zachowało się jedenaście z nich. Osiem znajduje się w Muzeum Regionalnym, trzy w prywatnej kolekcji.

Po zakończeniu I wojny światowej Stubbe zamieszkał w Hamburgu, ale ciągle we wspomnieniach wracał do "swojego miasta", czego dał wyraz w licznych opowiadaniach, artykułach i komentarzach zebranych w "Szczecineckich oryginałach". Pozostając wierny Szczecinkowi w roku 1928 dla kościoła świę-tego Mikołaja wykonał epitafium poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej.

Po zbombardowaniu w roku 1943 Hamburga wiele obrazów Paula Stubbe uległo zniszczeniu. Niektóre z nich zostały odtworzone, jednak autor namalował je już w ponurych i smutnych kolorach. Mają jednak swój niepowtarzalny urok i klimat Szczecinka z przełomu wieków XIX i XX.

Paul Stubbe zmarł 14 maja 1950 roku w Hamburgu, a zachowane widoki Szczecinka jego autorstwa są obecnie jednymi z najcenniejszych zabytków zgromadzonych w szczecineckim Muzeum Regionalnym. Ponad 10 lat temu MR zorganizowało wystawę poświęconą życiu i twórczości Paula Stubbe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!