Pilny do realizacji wariant naprawczy wrót sztormowych w tym roku też nie powstanie

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wrota Sztormowe.
Wrota Sztormowe. archiwum
Udostępnij:
O koniecznym do realizacji, w celu ratowania jeziora Jamno, wariancie naprawczym wrót sztormowych, słyszymy już od wakacji 2019 roku. Nadal jednak w terenie nic się nie dzieje.

Tymczasem inwestycja miała być już gotowa najpóźniej w listopadzie tego roku. Najpóźniej...

Dziś wiemy, że ta przebudowa wrót nie ma szans na powodzenie. Przynajmniej w tym roku. Przypomnijmy, wariant naprawczy, czyli taką przebudowę wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim, by umożliwić migrację rybom oraz wpływ wody morskiej do jeziora, zapowiedział Marek Duklanowski, szef Wód Polskich w Szczecinie. Podkreślmy, Wody Polskie to instytucja państwowa. - Przyszły sezon letni - roku 2020 - będzie sezonem w zupełnie innej jakości wody, zarówno w Kanale Jamneńskim, ale również w tej części plaży, która do niego przylega. Mam nadzieję, że zacznie się dokonywać filtracja poprzez wpływy wody morskiej w samym jeziorze Jamno - mówił na specjalnym spotkaniu w 2019 roku dyrektor Duklanowski. Nic jednak na razie z tych zapowiedzi nie zostało zrealizowane.

Na jakim etapie jest sprawa Kanału Jamneńskiego i przebudowy wrót sztormowych w gminie Mielno? - zapytaliśmy jeszcze we wrześniu rzecznika Wód Polskich w Szczecinie. Ostatnio, gdy pytaliśmy, a było to przed wakacjami, sprawa była na etapie pewnych uzgodnień. Co dzieje się teraz? Kiedy inwestycja się rozpocznie w terenie? Co dokładnie ma być zrobione? Czy jest w ogóle jakiś termin zakończenia prac?

- W celu wykonania pierwszego etapu przebudowy węzła wodnego na kanale, PGW WP zobligowane jest uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na tę realizację - odpowiada rzecznik. Wyjaśnia, że jeśli w takiej decyzji narzucony zostanie jeszcze obowiązek przeprowadzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, trzeba będzie go również przygotować. Generalnie - odczytujemy - jest mnóstwo papierkowej roboty...

Kolejnym etapem formalnym jest jeszcze uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę. To pokazuje, że przebudowy wrót sztormowych jednak nie oczekujmy w najbliższym czasie.

Jak zwykle sprawę komentuje Krzysztof Najda z fundacji ekologicznej Jantar, który uważa, że w takim tempie jak teraz, na jakiekolwiek prace będziemy czekać jeszcze kolejne dwa lata. - Do tego czasu Jamna już chyba nie da się odratować - kręci głową.

Podczas przedwakacyjnej konferencji nad Kanałem Jamneńskim minister Marek Gróbarczyk zapowiadał, że działania naprawcze będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Czasu jest więc mało...

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Co z planem naprawczym?

Zobacz także Minister Marek Gróbarczyk nad Kanałem Jamneńskim (archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
J3not
To może trzeba zrobić pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim o działanie na szkodę środowiska?!
K
Krzysztof Najda

Wart wsłuchać się w słowa Pana ministra. Ładnie brzmią. Niestety, to tylko słowa i nic dobrego z tych obiecanek nie wynikło.

Jest to takie robienie z ludzi ,,pożytecznych diotów", słuchają, klaskają, cieszą się jak głupi do sera, a Pan( były) mnister ma ubaw.

Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie