Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie ogólnopolskiego programu "Optymistyczna Strefa Oświatowa". Pilotaż w Koszalinie

Alina Konieczna [email protected]
Uczniowie klasy piątej „d” ze Szkoły Podstawowej nr 18 wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Buzałą są zgodni: – To naprawdę świetny program!
Uczniowie klasy piątej „d” ze Szkoły Podstawowej nr 18 wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Buzałą są zgodni: – To naprawdę świetny program! Fot. Radosław Brzostek
Czy optymizmu można się nauczyć? Można! W Koszalinie został podsumowany ogólnopolski pilotażowy program. - To wielki dzień, gratuluję wszystkim - podkreślał wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski.

Optymistyczni uczniowie wyrastają na ludzi zaradnych i wierzących w siebie. Ta podstawowa zasada znalazła się w projekcie Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot "Optymistyczna Strefa Oświatowa". Patronat nad programem objęła minister edukacji Katarzyna Hall. Koszalin stał się pierwszym miastem w Polsce, gdzie taka strefa powstała. Program objął wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe, a także część gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wystartował w październiku, teraz nadszedł czas na podsumowanie.

Europejskie maluchy

"Optymistyczne Przedszkole" to część projektu prowadzona w przedszkolach. Według założeń, nauczyciele pracują tak, aby wychować dzieci zaradne, ufne i radosne.

- Nasze dzieci będą żyć we wspólnej Europie, dlatego od najmłodszych lat uczymy je otwartości na inne kultury - powiedziała nam Grażyna Makar, dyrektor Przedszkola nr 8 w Koszalinie. - Te dzieciaki na pewno będą tolerancyjne i świadome swoich praw.

Certyfikaty dla szkół

Dyrektorzy koszalińskich szkół i przedszkoli otrzymali wczoraj certyfikaty "Optymistycznej Strefy Oświatowej", taki sam dokument odebrał prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński. Minister edukacji Katarzyna Hall wystosowała do szefów koszalińskich placówek oświatowych list z gratulacjami w związku z udanym programem pilotażowym. Z koszalińskich doświadczeń będą mogły korzystać samorządy z całej Polski.

Optymistycznie

- Widzę wyraźne efekty - ocenia Małgorzata Buzała, wychowawczyni klasy piątej "d", która pilotażowo realizuje program w Szkole Podstawowej nr 18. - Uczniowie mają motywację do nauki, zdobywając tytuł menedżera wiedzy, są zainteresowani lekcjami i mają świadomość, że umiejętności, które teraz zdobywają, przydadzą się im w życiu.

- W naszej szkole programem zostały objęte wszystkie pierwsze klasy - dodaje Urszula Kamińska, dyrektor Gimnazjum nr 9. - Oceniamy ten program jako dobry i skuteczny, wspomagający rozwój uczniów. Chcielibyśmy w przyszłych latach kontynuować go w klasach pierwszych.

Na udział w programie zdecydowały się też niektóre szkoły ponadgimnazjalne. - Nasi uczniowie ćwiczyli dwa moduły programu: planowanie oraz zdobywanie wiedzy. Uczyli się tego, o czym dziś dużo się mówi, że wiedzy można szukać nie tylko w podręcznikach, ale w wielu różnych źródłach - mówi Ewa Kroll, dyrektor Zespołu Szkół nr 7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!