Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny remont zamku w Szczecinku. Leśnicy też się biorą do pracy

(r)
Tak zamek leśników prezentuje się obecnie.
Tak zamek leśników prezentuje się obecnie. Fot. Rajmund Wełnic
Za remont swojej części szczecineckiego zamku zabierają się także leśnicy. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przejdzie renowację w tym samym czasie, co rozpoczynający się na wiosnę remont zabytkowego skrzydła zamku.

Najstarsza część zamku, czyli skrzydło południowe powstało w średniowieczu. Po licznych przebudowach do dziś z tych czasów zachowały się fundamenty. Skrzydło północne, zwane Domem Ulryka, zbudowano na początku wieku XVII (zawaliło się po wojnie siedmioletniej 1756-1763, dziś w tym miejscu stoi prywatny biurowiec rodem z wieku XIX). W części zachodniej zamku (bliżej jeziora) była w wieku XVIII farbiarnia wytwórni pasów brzusznych działającej wtedy w zamku (dziś siedziba Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej). W skrzydle wschodnim - w obecnym kształcie wzniesionym w wieku XIX - mieścił się wówczas Krajowy Zakład dla Biednych, coś w rodzaju ośrodka wychowawczego połączonego z nauką zawodu. Ostatnim lokatorem są tu leśnicy.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w marcu ruszy w końcu długo oczekiwana inwestycja, czyli remont najstarszego południowego skrzydła zamku w Szczecinku. Przy wsparciu unijnej dotacji zabierze się za to ratusz.

Ale to nie koniec dobrych wieści. Bliźniaczą inwestycję szykują także sąsiedzi, czyli szczecineccy leśnicy, którzy zajmują znacznie młodsze, bo XIX-wieczne, wschodnie skrzydło zamku. - Brak remontu biurowca RDLP w Szczecinku przez ostatnie 17 lat spowodował tak dalece idącą jego dekapitalizację, że obecnie budynek ten wymaga solidnego remontu - mówi Ferdynand Bejger, rzecznik prasowy RDLP.

Trzeba wzmocnić konstrukcyjnie niektóre elementy budynku. Konieczne jest także dostosowanie gmachu do wymogów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tego m.in. powodu wybudowana musi być nowa klatka schodowa (a właściwie odtworzona, bo kiedyś już istniała, ale zabudowano ją na pomieszczenia sanitarne).

Leśnicy wzmocnią także stropy drugiego i trzeciego piętra, wykonają wentylację, czy wymienią część instalacji elektrycznej oraz stolarki okiennej i drzwiowej. - Prace te wiążą się także z koniecznością przemieszczenia węzłów sanitarnych, wymiany posadzek i podłóg, malowania i wykończenia pomieszczeń i wykonaniem nowej elewacji budynku - dodaje F. Bejger.

Inwestycja będzie bardzo kosztowna i z tego powodu zostanie rozłożona na trzy etapy (ratusz także rozbił koszt remonty skrzydła południowego na trzy budżety). M.in. dlatego nie przewiduje się odtworzenia wieżyczki, jaka kiedyś zdobiła skrzydło wschodnie. Dyrektor RDLP Sławomir Cichoń nie wyklucza jednak, że nad budynkiem sali konferencyjnej pojawi się spadzisty dach (obecnie jest tam dach płaski, który psuje wygląd całego kompleksu zamkowego). - Biurowiec RDLP w Szczecinku jest ostatnim z remontowanych obiektów na naszym terenie - rzecznik wyjaśnia, że wcześniej skupiono się na remontach nadleśnictw.

Za dwa lata trudno będzie poznać szczecinecki zamek. Równolegle bowiem trwa także modernizacja pobliskiego parku. W ramach tej inwestycji brukową nawierzchnię otrzyma droga dojazdowa i zamkowy dziedziniec.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!