Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na koniec stycznia i początek lutego 2023. Możliwy mróz, silny wiatr i burze śnieżne

OPRAC.: red
Prognoza pogody na koniec stycznia i początek lutego 2023
Prognoza pogody na koniec stycznia i początek lutego 2023 archiwum
Prognoza pogody w Polsce na ostatnie dni stycznia nie jest optymistyczna. Może powrócić mróz, silne opady śniegu, a nawet burze śnieżne, a wraz z nimi także groźny wiatr.

Piątek i sobota pod względem pogody będą jeszcze łaskawe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ifnormuje w swoim komunikacie, że nad Europą dominował będzie rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu znajdą się w zasięgu niżów oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych. Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. W północnej i centralnej części kraju zaznaczy się wpływ mało aktywnego, chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w starej masie powietrza polarnego.

W piątek będziemy mieli do czynienia z dużym zachmurzeniem, ale na Pomorzu możliwe są większe przejaśnienia. Mogą pojawić się już opady śniegu, na północnym zachodzie także deszczu ze śniegiem, a na wybrzeżu możliwy deszcz.

W górach, szczególnie w Sudetach miejscami może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Sobota to już zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami. Za wyjątkiem północno-zachodniej części kraju wystąpią słabe opady śniegu; w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej do ok. 5 cm. Temperatura maksymalna od minus 1 do 2 st.C., na wybrzeżu ok. 4 st.C.; chłodniej na Suwalszczyźnie i w kotlinach sudeckich - ok. minus 3 st.C. oraz na Podhalu - ok. minus 5 st.C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, północny i północno-wschodni, na północy kraju stopniowo skręcający na zachodni.

Przełom stycznia i lutego może być jednak dużo bardziej uciążliwy pod względem pogody. Synoptycy przewidują, że w tym czasie w Polskę mogą uderzyć groźne wichury, opady śniegu i burze śnieżne. Prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h.

Najsilniej ma wiać nad samym morzem oraz górach. Również na nizinach nie można wykluczyć, że zostaną spełnione kryteria dla wichury - podają synoptycy na stronie fanipogody.pl. - Na Bałtyku porywy wiatru mogą przekraczać aż 100 km/h, powodując silny sztorm i stwarzając duże zagrożenie dla jednostek pływających - czytamy na stronie.

Kiedy nastąpią takie anomalia pogodowe musimy liczyć się z tym, że uszkodzeniu mogą nastąpić linie energetyczne, że wiele domów pozostanie bez prądu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera