MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Cwojdzińskiego, Honorowego Obywatela Koszalina

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Ostatnie pożegnanie Andrzeja Cwojdzińskiego, Honorowego Obywatela Koszalina
Ostatnie pożegnanie Andrzeja Cwojdzińskiego, Honorowego Obywatela Koszalina Michał Borkowski
W środę 23 marca zmarł w wieku 94 lat Andrzej Cwojdziński, Honorowy Obywatel Koszalina. W sobotę 26 marca wyruszył w swoją ostatnią drogę. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w koszalińskiej katedrze, gdzie wystawiono trumnę. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Następnie kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz komunalny w Koszalinie, gdzie pożegnała go rodzina, przyjaciele, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miejskich.

Tytuł Honorowego Obywatela Koszalina profesor Cwojdziński otrzymał wraz z żoną Gabrielą w grudniu 2020 roku. Jego zasługi dla miasta są niepodważalne. Był wybitnym dyrygentem, kompozytorem i pedagogiem, związanym z Koszalinem od niemal 60 lat. Dyrygował w kraju i za granicą, miał na koncie ponad 700 koncertów. Zdobył wiele nagród. Był inicjatorem i organizatorem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych i Koszalińskiego Festiwalu Organowego. Na stałe zapisał się w polskiej literaturze muzycznej XX wieku. Szkoła muzyczna w Tomaszowie Lubelskim uznała go za swego patrona, a jego twórczość i biografia jest przedmiotem nauczania w polskich szkołach muzycznych.

Od 1947 studiował dyrygenturę oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego. W 1948 rozpoczął pracę jako chórzysta, a następnie asystent dyrygenta i dyrygent chóru Filharmonii Krakowskiej. W latach 1955-57 był asystentem dyrygenta w Filharmonii Łódzkiej, następnie objął funkcję dyrektora, dyrygenta i kierownika artystycznego Filharmonii Lubelskiej. W 1964 został dyrektorem i kierownikiem artystycznym najpierw Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie Filharmonii w Koszalinie, którą kierował do 1979 roku. Przejście od orkiestry symfonicznej do filharmonii miało wielki wpływ na rozwój koszalińskiego środowiska muzycznego, jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej przyznania prof. Cwojdzińskiemu tytułu Honorowego Obywatel Koszalina.

Był jednym z pomysłodawców i kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-99) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-80). Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych oraz Koszalińskich Koncertów Organowych. Pracę pedagogiczną rozpoczął jeszcze podczas studiów, będąc w latach 1951-53 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, a w latach 1960-62 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Lata 1991-99 to piastowanie przez niego funkcji profesora w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera