Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjantki z Koszalina pomogą kobietom, ofiarom przemocy

Marzena Sutryk
- Dyżury dla kobiet, które są ofiarami przemocy, organizujemy w każdy ostatni czwartek miesiąca - mówi Monika Kosiec.
- Dyżury dla kobiet, które są ofiarami przemocy, organizujemy w każdy ostatni czwartek miesiąca - mówi Monika Kosiec. KMP Koszalin
O akcji, którą rozpoczyna właśnie Komenda Miejska Policji w Koszalinie, rozmawiamy z mł. asp. Moniką Kosiec, rzeczniczką koszalińskiej komendy.

Skąd ta nazwa akcji - „Kobieta z kobietą?”, o co chodzi?

Mamy świadomość, na podstawie naszej codziennej pracy i doświadczeń, że wokół nas są ofiary przemocy domowej, często żyją samotnie z własnym problemem. To kobiety, które obawiają się o tym komukolwiek powiedzieć, boją się konsekwencji, także zemsty ze strony swojego oprawcy. Te dyżury są po to, aby taka kobieta przemogła się, odważyła się przyjść i porozmawiać z drugą kobietą - np. policjantką, która zajmuje się m. in. sprawami dotyczącymi przemocy wobec kobiet. Na pewno łatwiej będzie jej opowiedzieć o swoim problemie drugiej kobiecie, niż mężczyźnie.

No właśnie, na jaką pomoc może liczyć kobieta, która do was się zgłosi? I czy może przyjść i opowiedzieć o problemie anonimowo?

Jak najbardziej. Może przyjść choćby tylko po to, by podpytać, jakie prawa jej przysługują, co może zrobić, by walczyć o siebie. Może skorzystać z pomocy przy założeniu Niebsiekiej Karty (korzystają z niej ofiary przemocy; to m. in. rejestr dotyczący konkretnej sprawy, interwencji itd., który potem służy jako dowód w sprawie, w sądzie - dop. red.). Może też złożyć zawiadomienie o przestępstwie, ale nikt jej złego słowa nie powie, gdy potem się z tego wycofa. Ma do tego prawo. To musi być przemyślana decyzja. Nikt nikogo nie będzie do niczego zmuszał.

W naszej komendzie będą czekać na zainteresowane kobiety policjantki, ale też przedstawicielki sądu, prokuratury, ośrodka pomocy społecznej.

Kiedy i gdzie mogą skorzystać z tego rodzaju spotkań?

W każdy ostatni czwartek miesiąca. Ten czwartek (dzisiaj - dop. red.) to jednocześnie inauguracja naszej akcji. Z tej okazji zaprosiłyśmy lokatorki z Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Chcemy, by opowiedziały kobietom, które się zgłoszą, jak dały sobie radę, co zrobiły, by zmienić swoje dotychczasowe życie, by je przekonać, że to jest możliwe. Dyżury będą organizowane w komendzie przy ul. Słowackiego w Koszalinie. Jak powiedziałam - w każdy ostatni czwartek miesiąca, w godzinach 16 - 20. Stąd takie godziny, gdyż mamy na uwadze także to, że część pań, które zechciałyby się do nas zgłosić, pracuje.

Jak wygląda statystyka dotycząca ofiar przemocy?

W koszalińskiej komendzie w 2014 roku założyliśmy 138 Niebieskich Kart, do tego 23 - w MOPS. W 2015 roku takich kart założono w komendzie 85, a w MOPS - 18. W tym roku mamy ich już 5. To za każdym razem nowa sprawa. To obrazuje skalę problemu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!