MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na weekend? Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum gk24
W ten weekend gmina Kołobrzeg oraz Stowarzyszeniem Hereditas Pomerania po raz szósty organizują Festiwal Wczesnośredniowieczny Budzistowo – dawny Kołobrzeg. Czujcie się zaproszeni!

Wydarzenie to, realizowane w formie żywej lekcji historii, na terenie historycznego Kołobrzegu czasów Chrobrego i Krzywoustego, trwale wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych oraz promujących dzieje i tradycje Pomorza. W bieżącym roku tematem przewodnim będą obchody 900-lecia Misji Ottona z Bambergu, wydarzenia, które trwale wpisało się w dzieje Europy, wprowadzając nasz region w orbitę cywilizacji zachodu.

W związku z rocznicą organizatorzy planują m.in. inscenizację parateatralną, spektakl plenerowy przedstawiający historię Misji Ottona z Bambergu. W czasie inscenizacji wykorzystają replikę ubioru liturgicznego Ottona z Bambergu wykonaną na podstawie wizerunku biskupa z rękopisu Reguła pastoralis z opactwa na Michelsbergu.

- Na nasze zaproszenie odpowiedziały m.in. specjalizujący się w 12. Stuleciu odtwórcy o ogólnopolskiej renomie. Na placu przy ulicy Kasztanowej stanie obozowisko, w którym oprócz warsztatów dawnych rzemiosł zobaczyć będzie m.in. obóz rycerski, czy odtworzona kaplicę przewoźną wyposażoną w repliki sprzętów liturgicznych sprzed 900 lat - informuje Michał Ostrowski.

W programie znalazły się m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci, namiot gier, inscenizację parateatralną, walki wojowników, pokaz sokolniczy oraz pokaz taktyki wojowników oraz rycerzy z pierwszej połowy XII wieku, czy spotkanie z kołobrzeską pisarką Elżbietą Cherezińską.

Wykład naukowy poprowadzi specjalista od rekonstrukcji XII i XIII wieku, Michał Antoniak z Muzeum Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, gród Zawodzie. W czasie wykładu będzie można obejrzeć rekonstrukcję stroju bogatego seniora, uzbrojenie rycerskie oraz precyzyjnie odtworzony strój liturgiczny z końca XII wieku.

Budzistowo, sobota i niedziela od godziny 10. Zakończenie planowane jest w niedzielę około godziny 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński