Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany sołtys na medal. Zgłoś swojego kandydata!

Joanna Boroń [email protected]
Bycie sołtysem to praca wymagająca nie lada zaangażowania – prócz swojej gospodarskiej roboty trzeba mieć zawsze czas na to by interweniować w sprawie swojej lokalnej społeczności.
Bycie sołtysem to praca wymagająca nie lada zaangażowania – prócz swojej gospodarskiej roboty trzeba mieć zawsze czas na to by interweniować w sprawie swojej lokalnej społeczności. sxc.hu
Według prawa sołtys zajmuje najniższy szczebel w hierarchii samorządowej. Jednak to wyjątkowy urzędnik, bo bez wyznaczonych stałych godzin pracy i będący codziennie najbliżej ludzkich spraw.

Liczba

Liczba

40.306 sołtysów jest w Polsce, prawie 1/3
z nich to kobiety.

Chcemy docenić sołtysów - ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, przedsiębiorczość w walce o sprawy swojego sołectwa, a także wyjątkową rolę doradcy jaką pełnią w swoich miejscowościach.

Sołtysi na ziemiach polskich funkcjonowali od 1188 roku. Od wieku XV do XVII stali się nadzorcami pańszczyźnianymi i pomocnikami właścicieli wsi. W latach 1954-1972 byli pośrednikami między mieszkańcami wsi, a gromadzką radą narodową, potem między mieszkańcami a gminną radą narodową oraz naczelnikiem gminy.

Dziś sołtys to nazwa organu wykonawczego sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Jest wybierany na 4-letnią kadencję przez uprawnionych do głosowania stałych mieszkańców sołectwa.
Sołtys spełnia trzy podstawowe zadania: łącznika, organizatora, administratora. Po pierwsze sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami, a organami gminy czy powiatu. To oznacza, że z jednej strony ma sygnalizować samorządom problemy swojej wsi, a z drugiej przekazywać treści uchwał, zarządzeń wójta. Sołtys jest organizatorem spotkań wiejskich, na których omawiane są sprawy dotyczące sołectwa. Sołtys to także administrator, który pilnuje by zarządzenia były wykonywane przez mieszkańców sołectwa.

Nowoczesny sołtys musi być dobrym menagerem i układać długoterminowe plany. Powienien uczestniczyć aktywnie w opracowywaniu projektu planu budżetu przygotowywanego przez wójta i dbać o to, by postulaty i wnioski mieszkańców wsi zgłoszone na zebraniach wiejskich znalazły swoje odbicie w budżecie. Podobnie z projektami programów rozwoju gminy - to sołtys dba o to, by taki projekt był skonsultowany z mieszkańcami na zebraniu wiejskim, zanim zostanie uchwalony przez Radę Gminy. Jednak przede wszystkim sołtys to społecznik z powołania, który potrafi swoją postawą i zaangażowaniem zintegrować lokalną społeczność.

Sołtys nie jest wynagradzany za swoją pracę, choć Rada Gminy może ustalić zasady, na jakich będzie mu przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej na posiedzenia Rady. Sołtysowanie to praca przede wszystkim społeczna, dająca duże możliwości tym, którzy naprawdę chcą coś dla swojej miejscowości zrobić, ale stawiająca przed kandydatem na sołtysa bardzo duże wymagania.
Jeśli uważacie, że Wasz sołtys nie tylko dobrze wypełnia zadania wynikające z przepisów prawa, ale daje też wiele od siebie, koniecznie zgłoście go do udziału w naszym plebiscycie "Nasz sołtys", nad którym honorowy patronat objął Marek Sawicki, Minister Rolnictwa.

Wszystko w Waszych rękach! To od Was zależy, czy Wasz sołtys znajdzie się na liście kandydatów do tytułu "Nasz sołtys".

Spośród wszystkich prawidłowych zgłoszeń komisja plebiscytu stworzy listę kandydatów, która będzie publikowana na łamach "Głosu Koszalińskiego" i na www.gk24.pl.

Coraz częściej funkcję sołtysa pełnią kobiety. Blisko jedna trzecia sołtysów w Polsce to panie - by to osiągnąć nie trzeba było żadnych ustaw o parytetach! Postanowiliśmy docenić kobiety, które zdecydowały podjąć się trudnej i wymagającej funkcji sołtysa. Dlatego nagrodzimy tę z kandydatek, która zdobędzie najwięcej Waszych głosów.

Wyróżnimy i nagrodzimy też sołtysów, którzy zdobędą największe poparcie na terenie ukazywania się naszych poszczególnych tygodników.

Przygotowaliśmy szczególną nagrodę dla sołectwa z którego wywodzić się będzie zwycięzca naszego plebiscytu - oddamy sołectwu jedną z naszych redakcyjnych stron. Dziennikarz razem z mieszkańcami przygotuje specjalny Głos Sołectwa!

W internecie dostępny jest regulamin naszej zabawy. Nasz serwis znajduje
się pod adresem **

Plebiscyt: Nasz sołtys

**

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!