Powstanie tablica upamiętniająca ks. Kazimierza Bednarskiego. Wybrano projekt

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Projekt tablicy, która upamiętni  zmarłego  w  2021 r. proboszcza koszalińskiej parafii Ducha Świętego (z lewej). Na początku marca również pasaż pomiędzy ulicami Akademicką i Jana Pawła II oficjalnie otrzyma imię ks. Bednarskiego
Projekt tablicy, która upamiętni zmarłego w 2021 r. proboszcza koszalińskiej parafii Ducha Świętego (z lewej). Na początku marca również pasaż pomiędzy ulicami Akademicką i Jana Pawła II oficjalnie otrzyma imię ks. Bednarskiego Pracownia Rzeźbiarska Boguccy/Radosław Brzostek
Udostępnij:
4 marca, w dniu imienin zmarłego w ubiegłym roku ks. Kazimierza Bednarskiego, na frontonie kościoła Ducha Świętego zawiśnie brązowa tablica, która upamiętni postać znanego w Koszalinie duchownego. Projekt tablicy jest już gotowy, ruszyła zbiórka pieniędzy na jej wykonanie, którą każdy może wspomóc.

Pomysł wykonania tablicy narodził się wśród lokalnej społeczności, pośród ludzi, którzy dobrze znali zmarłego 7 lutego 2021 roku koszalińskiego duchownego. Jakiś czas temu zawiązał się komitet honorowy, którego zadaniem było zrealizowanie projektu. W jego skład weszli m.in. Kazimierz Okińczyc, prezes Zarządu Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” oraz Jacek Sikorski, dyrektor Galerii Emka. Obaj podkreślają, że inicjatywa ta jest wyrazem wdzięczności parafian i mieszkańców Koszalina za wielkie serce, życie i dzieło duszpasterza.

- Parafia pod wezwaniem Ducha Świętego leży na terenie naszej spółdzielni. Jej budowniczym i pierwszym, długoletnim proboszczem był ksiądz Kazimierz Bednarski, byliśmy więc można by rzec skazani na współpracę – mówi prezes Okińczyc.

- I przez te wszystkie lata ta współpraca zawsze była bogata, twórcza, kreatywna, z wielką korzyścią dla wszystkich. Wspólnie organizowaliśmy liczne festyny, proboszcz przychodził na wszystkie nasze spotkania, bardzo dobrze znał naszą spółdzielczą wspólnotę. Był to człowiek zasłużony nie tylko dla parafialnej wspólnoty, ale i dla całej koszalińskiej społeczności. Interesował się życiem miasta, był poetą, autorem kilku książek, pomysłodawcą i budowniczym Katolickiej Szkoły Podstawowej, której przez lata dyrektorował. Bardzo ważne dla mnie były też nasze relacje osobiste, byliśmy przyjaciółmi. Dlatego ja i jeszcze kilka innych osób wspólnie uznaliśmy, że trzeba zadbać o to, aby pamięć o tym wyjątkowym człowieku była ciągle żywa wśród nas i wśród tych pokoleń koszalinian, które przyjdą po nas – podkreśla Kazimierz Okińczyc.

W podobnym tonie wypowiada się Jacek Sikorski.

- Nasza galeria i parafia sąsiadują ze sobą i z księdzem Bednarskim znaliśmy się bardzo dobrze i bardzo sobie tę znajomość ceniłem. To był wyjątkowy człowiek i kapłan, który bardzo się zasłużył dla lokalnej społeczności nie tylko w wymiarze duchowym, ale także społecznym, kulturalnym, inwestycyjnym. Tacy ludzie zawsze bardzo wzbogacają otoczenie, w którym żyją i my teraz musimy zadbać o to, aby pamięć o nim nie zaginęła – dodaje.

Pomysł z tablicą zyskał akceptację zarówno ze strony władz miasta, jak i parafii . Z pięciu zaprezentowanych projektów członkowie komitetu wybrali już ten ostateczny. Tablica będzie z brązu, jest na niej podobizna księdza, tekst przypominający kim był budowniczy świątyni i pierwszy proboszcz koszalińskiej parafii Ducha Świętego oraz cytat św. Jana Pawła II - „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Tablica ufundowana będzie z datków mieszkańców Koszalina. Jej koszt to nieco ponad 30 tys. złotych. Każdy, kto chciałby wesprzeć finansowo projekt może to zrobić poprzez złożenie osobiście ofiary w kancelarii parafii Ducha Świętego lub wpłacając na konto parafialne z dopiskiem „Tablica pamiątkowa”.

- Bardzo się cieszymy, że taka tablica powstanie, a jeszcze bardziej z tego, że jest to inicjatywa społeczna, oddolna. Że powstała wśród tych osób, które księdza Bednarskiego znały, szanowały i długie lata z nim współpracowały – mówi  ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii pod wezwaniem Ducha Świętego, następca ks. Bednarskiego.

- Wspólnie też wybraliśmy taki projekt tablicy, który najbardziej oddaje osobowość zmarłego księdza proboszcza i pasuje do bryły kościoła. Co ważne, tablica ta, to nie tylko wyraz naszej pamięci, ale też zadbanie o to, aby pamięć o tym wyjątkowym kapłanie była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziękujemy za każde finansowe wsparcie tej ważnej inicjatywy – podkreśla ks. Paweł Wojtalewicz.

Początkowo tablicę zamierzano odsłonić w lutym, w pierwszą rocznicę śmierci ks. prałata Bednarskiego. Ostatecznie tablica zostanie uroczyście odsłonięta i poświęcona 4 marca, w dniu imienin zmarłego duszpasterza. Wtedy też oficjalnie imię ks. Bednarskiego otrzyma przykościelny pasaż pomiędzy ulicami Akademicką i Jana Pawła II (o tej lokalizacji niedawno zdecydowali koszalińscy radni).

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uhmmmm
Tiaaa....
J
Ja
Te pieniądze powinny pójść na biednych i potrzebujących. Taka tablica nikomu nie pomoże, a pieniądze przekazane na pomoc biednym i owszem.
Dodaj ogłoszenie