Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik radził naszym Czytelnikom, jak dbać o swoje interesy

Cezary Sołowij, [email protected]
Prokurator Ryszard Gąsiorowski odpowiadał wczoraj na pytania naszych Czytelników.
Prokurator Ryszard Gąsiorowski odpowiadał wczoraj na pytania naszych Czytelników. Fot. Radosław Brzostek
- Dnia by zabrakło, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania - podsumował wczorajszy telefoniczny dyżur w naszej redakcji prokurator Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Tych Czytelników, którzy nie mogli się dodzwonić, pocieszamy: nic straconego! Na szczęście w następnym tygodniu (od poniedziałku do piątku) w sądach i prokuraturach naszego regionu dyżurować będą prawnicy. - To akcja ogólnopolska pod hasłem Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Ten czas poświęcimy na pomoc tym wszystkim, którzy chcą dochodzić swoich praw lub nie wiedzą, jakie mają uprawnienia. Zachęcam do przyjścia. Warto też, o ile to możliwe, wziąć ze sobą dokumenty opisujące problem - namawiał Ryszard Gąsiorowski. A jakie problemy poruszali nasi Czytelnicy?

Pomówiony policjant
- Zostałem zawieszony w czynnościach służbowych, bo zarzucono mi przyjęcie korzyści majątkowej oraz przekroczenie uprawnień - skarżył się przez telefon policjant. Twierdzi, że postawiono mu zarzuty na podstawie przypuszczeń osób, które napisały notatkę do komendanta, nie mając żadnych dowodów. - Czy można kogoś skazać i uznać winnym nie mając na to żadnych dowodów? - pytał Czytelnik.
- Nikogo nie można skazać na podstawie przypuszczeń. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej, to osoby, które pana oskarżyły, będą przesłuchane i jeżeli sąd da im wiarę, to wtedy nie jest wykluczone skazanie - tłumaczył prokurator.

Ofiara wymiaru sprawiedliwości
- Co zrobić, jeżeli wiemy, że na przykład obrońca, prokurator lub nawet sędzia zataił jakiś ważny dowód i przez to zapadł niekorzystny wyrok? - zastanawiał się Czytelnik.
- To poważna sprawa - przyznał Ryszard Gąsiorowski. - Jeżeli ktokolwiek ma informację o zatajeniu wiedzy na ten temat, powinien natychmiast złożyć wniosek o wznowienie sprawy, podczas której miało dojść do zatajenia tego dowodu. Należy także podać okoliczności, czyli kto to zrobił i gdzie ewentualnie znajduje się tenże dowód.

Nie chce oskarżać
Kolejny rozmówca pytał, czy jest możliwość wycofania zawiadomienia o napaści, której padł ofiarą.

- Nie. Gdy policja zostaje zawiadomiona o popełnionym przestępstwie, to z urzędu wszczyna postępowanie. Zawiadomienie nabiera mocy prawnej i dopiero po jego zakończeniu istnieją pewne możliwości wycofania się z oskarżenia sprawców. Zależy to jednak od obrażeń, jakich doznała ofiara. Jeżeli lekarz stwierdzi, że są one niewielkie, to ofiara może zrezygnować z oskarżenia, ponieważ takie przestępstwo ścigane jest z oskarżenia prywatnego.

Ofiary wypadków drogowych
Sporo czasu prokurator poświęcił wyjaśnieniom, jakie prawa przysługują osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Czy przed sprawą osoba poszkodowana może się skontaktować z prokuratorem?

- Moim zdaniem wręcz powinno się to zrobić - odpowiedział prawnik. Każda osoba poszkodowana może bowiem wystąpić w charakterze oskarżyciela posiłkowego, który ma szerokie uprawnienia. Może na przykład składać wnioski dowodowe, zadawać pytania oskarżonym, a kiedy nie jest zadowolona z wyroku, nawet składać apelację. Jeżeli ofiara doznała uszczerbku na zdrowiu, to może również wystąpić jako powód cywilny i odpowiedni wniosek złożyć już bezpośrednio w sądzie. - Chodzi o pozew cywilny w sprawie karnej, dzięki czemu można starać się o odszkodowanie od sprawców. Jednak należy pamiętać, że to sąd decyduje i może się na to nie zgodzić - wyjaśnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!