Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program ochrony powietrza w Szczecinku krytykowany

(r)
Mieszkańcy Szczecinka w burzliwej dyskusji w autorami projektu POP.
Mieszkańcy Szczecinka w burzliwej dyskusji w autorami projektu POP. Rajmund Wełnic
Po raz pierwszy oficjalnie przedstawiono projekt programy ochrony powietrza dla powiatu szczecineckiego z zakresie pyłu zawieszonego PM10. Nie obeszło się bez krytycznych uwag.

W piątek w szczecineckim starostwie projekt prezentowali przedstawiciele firmy Atmoterm z Opola, który na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotowują POP.

Andrzej Wahlik z Atmotermu powiedział, że tworząc POP oparto się głównie o wyniki pomiarów stężeń pyłu za rok 2009 z punktu na ulicy Artyleryskiej, choć uwzględniono także pomiary z roku 2010, gdy pracowała już stacja na ulicy 1 Maja. Od roku 2007 obserwuje się wzrost zanieczyszczenia, w roku 2009 po raz pierwszy przekroczono dopuszczalną liczbę (35) dni w roku, gdy średni dobowy poziom stężenia pyłu był wyższy niż 50 mikrogramów na metr sześcienny.

W roku minionym tych dni było już 76. - Za nieco ponad 47 procent emisji pyłu odpowiada emisja punktowa (czyli duże kominy - w Szczecinku to głównie Kronospan i kotłownie MEC - red.), podobna ilość pochodzi z emisji powierzchniowej (głównie domowe piece - red.), a około 5 procent z liniowej (ruch samochodowy - red.) - mówił W. Wahlik.
Co pryje projekt POP? Jakie sposoby uporania się z problemem proponuje i co to nim sądzą ekolodzy z Terry? Więcej czytaj w papierowym sobotnim wydaniu "Głosu Koszalińskiego".

Co dalej?
Po zakończeniu konsultacji społecznych uwagi zgłoszone przez mieszkańców, instytucje, stowarzyszenia, czy firmy mogą być uwzględnione w projekcie POP. Następnie trafi on do radnych sejmiku wojewódzkiego, a następnie pod obrady. Uchwalenie programu planuje się na połowę grudnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!