Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekopią cały region. Inwestycja warta prawie miliard złotych

Rafał Nagórski [email protected]
Gazociąg Szczecin-Gdańsk o długości 265 km zlokalizowany jest na obszarze województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Budowa gazociągu została podzielona na cztery etapy: Płoty – Karlino (ok. 63 km), Karlino – Koszalin (ok.23 km), Koszalin -Słupsk (ok.68 km) i Słupsk – Wiczlino (ok. 111 km). Na zdjęciu prace w okolicach Sławna.
Gazociąg Szczecin-Gdańsk o długości 265 km zlokalizowany jest na obszarze województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Budowa gazociągu została podzielona na cztery etapy: Płoty – Karlino (ok. 63 km), Karlino – Koszalin (ok.23 km), Koszalin -Słupsk (ok.68 km) i Słupsk – Wiczlino (ok. 111 km). Na zdjęciu prace w okolicach Sławna. Radek Koleśnik
Wartość tej inwestycji to blisko miliard złotych. Pod Sławnem ruszyła budowa gazociągu, który połączy Szczecin z Gdańskiem. Wzbogacą się nasze gminy.

Potężne koparki pracują wzdłuż drogi krajowej nr 6 pod Sławnem. Dziennie rozkopują pola na odcinku około tysiąca metrów. - To jednak dopiero początek. Gazociąg połączy Szczecin z Gdańskiem - informują pracownicy, którzy wkrótce zajmą się układaniem w ziemi rur o średnicy 700 milimetrów.

- To potężna inwestycja, ale nieduże utrudnienie dla mieszkańców. Rolnicy tylko na czas wjazdu ciężkiego sprzętu udostępniają swoje pola, za co dostaną odszkodowanie - informuje Ryszard Stachowiak, wójt gminy wiejskiej Sławno, który jest już po spotkaniu z inwestorem spółką Gaz-System należącą w całości do Skarbu Państwa. - Jedyny problem w naszej gminie jest taki, że trasa sieci przebiegać będzie przez boisko klubu z Warszkowa. Ale za to też dostaniemy odszkodowanie - mówi wójt.

Spotkania z inwestorem odbywają się też w innych miejscowościach regionu. Trasa gazociągu przebiegać będzie bowiem przez gminy: Płoty, Rymań, Gościno, Sławoborze, Karlino, Biesiekierz, miasto Koszalin, Sianów, Malechowo, miasto Sławno, gminę Sławno, Postomino) a w województwie pomorskim przez gminy Słupsk, miasto Słupsk, Kobylnica, Damnica, Główczyce, Nowa Wieś Lęborska, Łęczyce, Luzino i Wejherowo). - Gazociąg zapewni stałe dostawy gazu, zwiększy przepustowość systemu w północnej Polsce oraz umożliwi przesył gazu z nowego punktu dostaw, czyli terminalu LNG w Świnoujściu - wyjaśnia Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz System SA.

Blisko miliardowa inwestycja to również spory zastrzyk finansowy dla wspomnianych samorządów, których włodarze już zacierają ręce licząc dodatkowe zyski. - Do gminnej kasy inwestor będzie odprowadzał corocznie podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości inwestycji zlokalizowanej na terenie danej gminy - informuje Małgorzata Polkowska. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu - dodaje.

W gminie Sławno już oszacowali, że będzie to około 900 tysięcy złotych rocznie. - Trudno dzisiaj wskazać na co przeznaczymy te pieniądze, bo zobaczymy je w 2014 roku, ale co tu dużo mówić - to spory zastrzyk finansowy - mówi wójt Ryszard Stachowiak.

Na podobne pieniądze liczą w Koszalinie, gdzie trasa gazociągu ma "zahaczyć" o północną część miasta. - Każda złotówka zdobyta w ten sposób będzie przeznaczona na inwestycje - zapewnia Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza.

Budowa gazociągu Szczecin-Gdańsk ma potrwać do końca października. Szacunkowa wartość inwestycji to 929,2 mln złotych, z czego 226,9 mln to dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kto zarządza gazociągiem

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA. jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa. Odpowiada za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych. Firma zatrudnia ponad 2000 osób. Gaz-System SA jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A. powołanej w celu budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!