MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do Wszystkich Świętych w Koszalinie

archiwum
archiwum
Trwają intensywne prace inwestycyjne i porządkowe na koszalińskim Cmentarzu Komunalnym.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej chcą je zakończyć przed Wszystkimi Świętymi. Co roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie inwestuje w porządkowanie i upiększanie Cmentarza Komunalnego. Firma na zlecenie miasta zarządza 36 hektarową nekropolią na której spoczywa ponad 50 tysięcy koszalinian. - Pamiętamy, że to szczególne dla nas wszystkich miejsce. Dlatego potrzeby inwestycyjne i upiększanie cmentarza leżą nam wszystkim głęboko w sercach. W tym roku wybudowaliśmy kolejną alejkę z polbruku. Projektujemy rozbudowę kaplicy. Wizytówką cmentarza stała się jego centralna część określana dawniej jako Aleja Zasłużonych. Poprawiliśmy również oznakowanie: przybyło 50 tablic informacyjnych, uruchomiony został również infokiosk, przy pomocy którego bardzo łatwo odnaleźć groby bliskich osób - wylicza Tomasz Uciński, dyrektor PGK.

Z kart historii.....
Pierwsze cmentarze Koszalina sytuowano przy obiektach sakralnych. Przy kościele NMP z początku XIV wieku położonym w obrębie murów miejskich znajdował się prawdopodobnie najstarszy cmentarza miasta (niem. Marienfriedhof). Drugi cmentarz wywodzący się ze średniowiecza (niem. Gertraudenfriedhof) znajdował się przy kaplicy św. Gertrudy z drugiej połowy XIV wieku, usytuowany poza murami miasta. W roku 1808 władze francuskie okupujące miasto zarządziły aby zmarłych grzebać poza obrębem miasta. W 1810 roku założono więc cmentarz przy lesie ( niem. Waldfriedhof), który jednak już w 1817 roku został zamknięty z prawem zachowania przez rodziny swoich kwater. Grzebano również zmarłych na cmentarzu Mikołaja (niem. Nikolaifriedhof) do czasu założenia tzw. Starego cmentarza (niem. Alte Friedhof). W 1897 roku przy obecnej ul. Gnieźnieńskiej założono nowy cmentarz komunalny (niem. Neue Friedhof). Koszalinianie od początku byli źle usposobieni do nowego cmentarza i przez wiele lat pochowano tu zaledwie trzy tysiące zmarłych.

Cmentarz rozbudowano jednak i powiększono. Powierzchnia wzrosła do 67 mórg. W 1920 roku wybudowano okazałą bramę wejściową, kaplicę cmentarną, poszerzono aleje, wywiercono 8 studni w celu osuszenia podmokłej części cmentarza, rozprowadzono instalację wodociągową, obsadzono szpalerami i żywopłotami kwatery. Również dla celów melioracyjnych (zebrania wody podskórnej) założono basen, który był powszechnie krytykowany z uwagi na trzymanie w nim złotych rybek.
Po II wojnie światowej rozpoczęto likwidowanie wszystkich cmentarzy w mieście. Nowy cmentarz miejski miał pozostać cmentarzem komunalnym.

Usytuowano tu również w części frontowej w pobliżu bramy głównej kwaterę poległych przy wyzwoleniu miasta żołnierzy radzieckich. Do zbiorowych mogił przeniesiono prochy z prowizorycznego cmentarza w centrum miasta założonego na skwerze przed Pocztą Główną oraz cmentarza wojennego przy ulicy Piaskowej.
przygotowano na podstawie opracowania wykonanego przez Pracownię Zieleni Zabytkowej inż. Henryka Góreckiego w 1990 roku.

Po zajęciu Koszalina (4.03.1945 r) przez Armię Czerwoną rozpoczął się nowy etap w historii miasta. Zmarłych chowano na starych cmentarzach (przy ul. Kościuszki oraz na Rokosowie). Pierwsze pochówki poległych i zmarłych na tym terenie żołnierzy rosyjskich dokonywane były w centrum miasta. W późniejszym okresie założono cmentarz wojenny przy ul. Piaskowej. W 1966 roku dokonano ponownej ekshumacji zwłok żołnierzy i przeniesiono je na nowy cmentarz wojenny przy ul. Gnieźnieńskiej.

Do roku 2000 cmentarz komunalny administrowany był przez Zakład Zieleni Miejskiej. W 2000 roku nastąpiło przyłączenie ZZM do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które w tej chwili na podstawie umowy z prezydentem miasta jest zarządcą cmentarza komunalnego.

Obecnie powierzchnia cmentarza wynosi 36 ha. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 50 tysięcy zmarłych.

Informacje dodatkowe:

Administracja Cmentarza już od dawna przygotowuje się do obsługi Wszystkich Świętych:

- na cmentarzu ustawiono 50 tablic informacyjnych wskazujących kierunki przemieszczania się w celu dotarcia do wybranej kwatery;

- aby łatwiej dotrzeć z informacją o miejscu pochówku zmarłych, przed wejściem do budynku administracji cmentarza zainstalowany jest ,,infokiosk", gdzie po wprowadzeniu niezbędnych danych (nazwiska i imienia osoby zmarłej) można z łatwością odnaleźć miejsce pochówku (kwatera, rząd i miejsce oraz lokalizację grobu na kwaterze );

- w biurze administracji będą dostępne (nieodpłatnie) plany cmentarza a dyżurujący tam pracownicy będą informowali klientów o lokalizacji kwater na cmentarzu;

- na terenie cmentarza znajduje się 175 pojemników na odpady (poj. 1100l i 660 l) oraz 80 pojemników 240 litrowych; w najbliższym okresie liczba pojemników 1100 litrowych zostanie zwiększona o dodatkowe 30 szt;

- w dniach od 26 do 29 października z terenu cmentarza codziennie zabierane są odpady, natomiast od 30.10 do 1 11.2012 włącznie teren cmentarza będą specjalnie do tego celu wydzielone 2 ,,śmieciarki);

- w dniu 1 listopada na terenie cmentarza będą uruchomione dodatkowe służby porządkowe, których zadaniem będzie usuwanie nadmiaru odpadów z pojemników (jeżeli będzie taka potrzeba) i wywożenie ich małym pojazdem.

- w każdą sobotę w ramach programu ,,społecznej readaptacji skazanych przez pracę społeczną" - od maja do końca października kierowanych jest do prac porządkowych 4 skazanych;

- od dnia 25 do 30.10.2012 prace porządkowe na cmentarzu (grabienie alejek i sprzątanie kwater dziecięcych) wykonuje koszalińska młodzież między innymi z ,,samochodówki" , II LO im. Wł. Broniewskiego , klubu ,,Teakwondo";

- na terenie cmentarza ustawionych zostanie dodatkowych 14 przenośnych toalet typu TOI-TOI;

- od 1 do 4 listopada br. ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających groby bliskich będzie obowiązywał całkowity zakaz wjazdu na teren cmentarza pojazdów samochodowych (zakaz nie dotyczy pojazdów sprzątających teren cmentarza, śmieciarek i nadzoru);

Organizacja ruchu

Celem organizacji ruchu jest usprawnienie ruchu pojazdów i pieszych w dni świąteczne (Wszystkich Świętych).

W tym celu zaprojektowano oznakowanie mające na celu :
A. ograniczenie prędkości
B. zakazu zatrzymywania pojazdów/ parkowanie
C. ochronę pieszych
D. ograniczenie dostępu na poszczególnych ulicach
E. usprawnienie ruchu komunikacji zbiorowej

A. Ograniczenie prędkości

W związku z nasileniem natężenia ruchu pojazdów oraz pieszych w okresie Wszystkich Świętych podjęto działanie mające na celu ograniczenie prędkości na obszarze cmentarza komunalnego przy ul. Gnieźnieńskiej. Od skrzyżowania ulic Gnieźnieńskiej, Manowskiej, Rubinowej do Ronda Solidarności oraz na ul. Kamieniarskiej i Strażackiej obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

B. Zakaz zatrzymywania pojazdów/ parkowanie

W celu usprawnienia ruchu w obrębie cmentarza komunalnego wprowadzono ograniczenia związane z zatrzymywaniem pojazdów. Na całej długości ulicy Gnieźnieńskiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania pojazdów, wyjątkiem są okolice wjazdu na teren cmentarza, tam możliwe będzie zatrzymanie samochodów w celu wysadzenia pasażerów. W okolicach cmentarza możliwe będzie zaparkowanie samochodu przy ul. Paderewskiego (centrum handlowe Atrium, Castorama)

C. Ochrona pieszych

Na odcinku chodnika od głównego wejścia na teren cmentarza do końca cmentarza przy krawędzi jezdni zostaną postawione zapory drogowe wraz z taśmą ostrzegawczą w celu zabezpieczenia przed wtargnięciem pieszych na jezdnię oraz brakiem możliwości wjazdu pojazdów na chodnik.

D. Ograniczenie dostępu na poszczególnych ulicach.

Wjazd na ul. Kamieniarską zostanie ograniczony tylko dla zaopatrzenia, służb komunalnych oraz osób niepełnosprawnych (dla nich miejsca parkingowe znajdują się również na parkingu przed bramą główną cmentarza). ze względu na spodziewany bardzo duży ruch pieszych oraz zlokalizowane stoiska handlujące. Wjazd na ulice Kamieniarską odbywać się będzie od strony ulicy Połczyńskiej. Wjazd na parking przy postoju taksówek również zostanie ograniczony tylko do osób niepełnosprawnych.

E. Usprawnienie ruchu komunikacji zbiorowej.

Ruch autobusów w obrębie cmentarza odbywać się będzie następująco: wjazd odbywać się będzie ul. Strażacką na plac (plac między ul. Strażacką a Kamieniarską) gdzie zostaną zlokalizowane tymczasowe przystanki autobusowe dla wysiadających oraz dla wsiadających, następnie autobus wyjeżdżał będzie ul. Kamieniarską i Gnieźnieńską.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!