Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rady wybrały prawdziwe osiedla. Po wyborach w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Głosowanie w SP1 w Szczecinku.
Głosowanie w SP1 w Szczecinku. Rajmund Wełnic
Tym razem udało się wyłonić pięć rad osiedlowych w Szczecinku. Osiem lat temu startowano od jednej.

Niedzielne wybory rad osiedlowych odbyły się już po raz trzeci - w 10 z 12 szczecineckich osiedli, bo w tylu zgłosiła się wystarczająca liczba kandydatów. To i tak znaczny postęp, bo 4 lata temu wybory udało się przeprowadzić tylko na 3 osiedlach, a (z uwagi na 10-procentowy próg frekwencji) wybrać dwie rady. Tym razem było znacznie lepiej, bo swoich radnych osiedlowych mieć będzie 5 osiedli.

Trzesieka (frekwencja 13,76 proc.), Zachód I (11,57 proc.), Pilska-Raciborki (12,88 proc.), Łódzka-Marcelin (11,22 proc.) i Koszalińska-Kołobrzeska (14,48 proc.).
W innych dzielnicach było już znacznie gorzej - Gdańska-Szczecińska (3,73 proc.), Centrum (5,74 proc.), Kopernika-Winniczna (8,74 proc.), Wodociągowa-Rzeczna (8,38 proc.) i Zachód II (6,59 proc.).

Widać, że najbardziej zmobilizowały się małe społeczności, zintegrowane wokół faktycznych, wyraźnie wyodrębnionych osiedli mieszkaniowych. - Musimy zmienić koniecznie układ przestrzenny miasta, bo niektóre osiedla są bardzo duże - uważa Marcin Kaszewski, radny miejski, który 4 lata temu przygodę z samorządem zaczynał od bycia wiceszefem rady osiedla Koszalińska-Kołobrzeska. - Można chociażby inaczej dopasować ulice do konkretnego osiedla.

Czy to będzie recepta na większe zainteresowanie? Dzielić większych osiedli na mniejsze bez końca nie można, już teraz np. na Pilskim-Raciborkach uprawnionych do głosowania jest 900 osób, a głosuje 116. Podobnie na Trzesiece (632 uprawnionych i 87 głosujących) i okazuje się, że radnych (jest ich w każdej radzie 15) wybierają sami kandydaci z rodzinami i znajomymi.

Z drugiej strony radni dostali dwukrotnie większe pieniądze do dyspozycji (dotację ratusz podniósł z 5 do 10 zł na każdego mieszkańca) na małe inwestycje, czy imprezy integracyjne. W sumie do podziału było prawie 400 tys. zł na wszystkie osiedla. Większość tych funduszy wróci teraz do budżetu Szczecinka i ci mieszkańcy, którzy nie pofatygowali się do urn wyborczych mają czego żałować. - Przez te 8 lat udało nam się wiele zrobić - mówi Danuta Groszewska z osiedla Pilska-Raciborki, które już po raz trzeci będzie miało swoją radę osiedla. - Na tę kadencję przydałby się powiększyć siłownię pod chmurką, jaką już mamy i zrobić drugą. A może i mini-miasteczko ruchu drogowego dla dzieci?

Listy radnych z poszczególnych osiedli i więcej o wyborach piszemy w piątkowym (13 marca) "Głosie Szczecinka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!