Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi. Tu najważniejsza jest profilaktyka [WIDEO]

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. O tym, jak ważne są badania profilaktyczne rozmawialiśmy z dr Wojciechem Jasińskim, chirurgiem onkologiem Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. O tym, jak ważne są badania profilaktyczne rozmawialiśmy z dr Wojciechem Jasińskim, chirurgiem onkologiem Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Radosław Brzostek
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. O tym, jak ważne są badania profilaktyczne rozmawialiśmy z dr Wojciechem Jasińskim, chirurgiem onkologiem Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie wraz z Przychodnią Onkologiczną realizuje od lat program profilaktyki raka piersi i badania mammograficzne. Dla kogo są te badania i gdzie należy się zgłosić?

Program profilaktyki raka piersi adresowany jest dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia. Z tego tytułu, że w tym przedziale wiekowym wzrost zachorowań jest znamienny w stosunku do całości populacji. Zgłosić się może więc każda pani, która spełnia te kryteria do poradni onkologicznej przy ulicy Orlej 2 w Koszalinie. Tam też mieści się pracownia mammografii. Wystarczy, że wypełni odpowiednią ankietę, jest rejestrowana i drogą pocztową uzyskuje zaproszenie na badanie podstawowe, które polega właśnie na mammografii cyfrowej piersi. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zmian pacjentka jest kwalifikowana do programu poszerzonej diagnostyki, w którego skład wchodzi badanie lekarskie i ewentualnie inne badania uzupełniające takie jak USG piersi czy biopsja.

Dlaczego profilaktyka w zakresie wykrywania nowotworów jest tak ważna?

Może to truizm co powiem, ale ważny i wart ciągłego przypominania. Choroba nowotworowa jest tym łatwiejsza do leczenia i opanowania, im wcześniej jest wykryta. Nowotwór piersi jest bardzo częstym wśród kobiet. Badania epidemiologiczne pokazują, że te zachorowania rosną też wśród młodszych grup wiekowych, praktycznie rzecz biorąc, nie ma dolnej granicy wieku poniżej której ten nowotwór jest niemożliwy u kobiet. Profilaktykę choroby nowotworowej, można podzielić na dwie duże grupy. Pierwsza to profilaktyka tak zwana pierwotna, czyli taka, która pozwala wyeliminować czynniki prowadzące do rozwoju choroby takie, jak otyłość, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta. Te rzeczy możemy eliminować we własnym zakresie. Druga to profilaktyka wtórna, która pozwala nam wcześnie tę chorobę nowotworową wykryć. Jednym z jej elementów, bardzo istotnym jest wykonywanie w określonych odstępach czasowych badania mammograficznego. Schemat powinien wyglądać tak. Pacjentka powinna się badać sama co miesiąc, bez względu na wiek. Takie badanie, jeśli według pacjentki nie wykazuje żadnych zmian, powinno być uzupełniane raz na pół roku badaniem lekarskim. Wykonują je onkolodzy, chirurdzy onkolodzy, ginekolodzy.

Który moment, jakie objawy, powinny nas zaniepokoić? Kiedy należy się zgłosić na badania?
Zawsze odstępstwo od tego, co było miesiąc temu i co było przez ostatnie miesiące. Dlatego tak ważne jest to samobadanie. Jakiekolwiek zmiany na skórze, zaczerwienienia, wciągnięcia, zniekształcenia zarysów piersi, zmiany w strukturze skóry, brak elastyczności skóry nad piersią, wyczuwalne w piersi guzek lub zgrubienie, wyczuwalne zmiany pod pachami, wycieki z brodawki krwiste, brunatne wszystko to powinno nas zaniepokoić.

Jak wyglądają badania, teraz, gdy mamy pandemię?
Kontakt z przychodnią jest stosunkowo bezpieczny. Stosujemy na jej terenie te wszystkie zabezpieczenia, które minimalizują zakażenia wirusem i przeniesienia go pomiędzy pacjentami i personelem. Należy jednak pamiętać, o podstawowych zasadach higieny: zgłaszać się w wyznaczonych godzinach, żeby uniknąć przesiadywania w poradni, stosować maski, myć ręce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera