Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont szkoły muzycznej w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected]
W szkole muzycznej osuszane są fundamenty, będzie też wykonana ich izolacja. Sam gmach wzniesiono sto lattemu na podmokłych terenach wydartych pobliskiemu Trzesiecku.
W szkole muzycznej osuszane są fundamenty, będzie też wykonana ich izolacja. Sam gmach wzniesiono sto lattemu na podmokłych terenach wydartych pobliskiemu Trzesiecku. Rajmund Wełnic
Teren wokół szczecineckiej szkoły muzycznej zamienił się w plac budowy. Obecny remont może być przygrywką do innego, większego, jaki może już w przyszłym roku czeka tę zasłużoną placówkę.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Szczecinku uroczyście świętuje właśnie 50-lecie istnienia. Jubileusz uczcił początek pierwszego etapu remontu zabytkowego gmachu, który powstał na początku XX wieku jako siedziba landratu, czyli starostwa.

- Prace obejmują przede wszystkim wykonanie izolacji fundamentów i ich osuszenie - mówi dyrektor szkoły Włodzimierz Piesiak. Fundamenty zostaną zabezpieczone przed wodą gruntową tzw. metodą wannową. Bo wilgoć to dla gmachu poważny problem. Wzniesiono go na podmokłych terenach wydartych pobliskiemu Trzesiecku, kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią widać już pokłady kredy jeziornej.

Oprócz tego piwnice zostaną przygotowane do montażu klimatyzacji i wentylacji, będą naprawione balkony, powstanie także przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne oraz sieć deszczowa. Koszalińska firma EkoWodrol ma czas na uporanie się z zadaniem do końca listopada. Roboty, które finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochłoną na razie 664 tysiące złotych. To jednak tylko przygrywka do poważniejszej inwestycji.
- Składam do ministerstwa wniosek o sfinansowanie kolejnego etapu remontu, który będzie kosztował około 4 mln zł - mówi Włodzimierz Piesiak. Objąłby on adaptację pomieszczeń do wymogów oświatowych, wymianę 97 okien.

Do niedawna część gmachu zajmowały biura Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, które - podobnie jak PSM - dzierżawiło je od miasta. Stąd od lat organ prowadzący szkołę nie kwapił się do inwestowania w nieswoją nieruchomość. Ale miasto wypowiedziało najem KPPD, a następnie cały budynek przekazało resortowi kultury. Na dziś trudno powiedzieć, czy Szczecinek dostanie pieniądze na kolejny etap remontu. Szansę na dotację ma jeden na dwadzieścia wniosków.

- Zgodnie z ministerialnymi wymogami inwestycja musi się zakończyć w ciągu roku, dlatego wyłączyliśmy z niej na razie dobudowę nowego skrzydła z klatką schodową, windą dla niepełnosprawnych i instrumentów, która ma stanąć od strony podwórka - szef szkoły muzycznej wyjaśnia, że klatka schodowa jest potrzebna z uwagi na przepisy przeciwpożarowe. Nowa konstrukcja ma nie popsuć architektury jednego z najpiękniejszych budynków w Szczecinku. Dobudowane skrzydło będzie z ciemnego szkła i ma połączyć nowe ze starym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!