MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają się ćwiczenia Dragon-24. Do Żagania zmierzają sojusznicze wojska

(b)
Żołnierze przejadą setki kilometrów różnymi trasami. Spotkają się na poligonie Orzysz w województwie warmińsko-mazurskim
Żołnierze przejadą setki kilometrów różnymi trasami. Spotkają się na poligonie Orzysz w województwie warmińsko-mazurskim 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
Okolice Żagania są miejscem zgrupowania polskich i sojuszniczych wojsk, które wezmą udział w ćwiczeniach Dragon-24. Żołnierze przejadą setki kilometrów, aby w ostatnim tygodniu manewrów wziąć udział w działaniach ogniowych na poligonie Orzysz w północno-wschodniej Polsce.

To część wielkich manewrów NATO

Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-24 są częścią manewrów NATO Steadfast Defender-24 - największych manewrów Sojuszu od zakończenia zimnej wojny. Udział w nich weźmie ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. sztuk sprzętu. Jedną czwartą uczestników stanowić będą sojusznicy z 10 państw NATO, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Albanii.

- Największy kontyngent wystawi 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej – informuje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Obecni będą także żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Obrony terytorialnej. Odpowiedzialnym za ćwiczenia jest gen. broni Marek Sokołowski pełniący obowiązki dowódcy generalnego.

- Manewry Dragon-24 mają być testem zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny oraz demonstracją siły i możliwości obronnych Sojuszu. Wszystkie ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu – podkreśla Dowództwo Generalne RSZ.

Wojska przejadą przez całą Polskę

Obecnie w okolicy Żagania grupują się żołnierze, którzy wezmą udział w manewrach.

- Stamtąd zgromadzone siły będą przemieszczać się dwoma drogami przez Polskę – zapowiada ppłk Marek Pawlak. - Jedna grupa będzie się poruszać tzw. drogą północną w kierunku poligonu Orzysz. Druga część zgrupowania pojedzie drogą południową. Żołnierze dotrą do Nowej Dęby na Podkarpaciu i stamtąd, wzdłuż ściany wschodniej, kierować się będą na poligon Orzysz.

Ma to być taktyczny marsz po drogach i w terenie przygodnym. Jego kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO. W ostatnim tygodniu zostaną przeprowadzone działania ogniowe na terenie poligonu Orzysz w północno-wschodniej Polsce. Ćwiczenia zakończą się 14 marca.

Utrudnienia na drogach całego kraju

Dowództwo Generalne nie zdradza tras przejazdów pojazdów wojskowych. Wiadomo jednak, że będzie można je spotkać na wielu drogach w kraju. W związku z tym spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z policją. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i pamiętać o tym, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe.

Nie róbcie zdjęć!

Przejazdy pojazdów wojskowych zawsze budzą spore zainteresowanie. Sztab Generalny zwraca się z apelem o ochronę danych i powstrzymanie się od publikowania informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów.

- Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreślają wojskowi.

Czytaj także: W lutym rusza kwalifikacja wojskowa w Lubuskiem. Znamy terminy dla powiatów. Kto dostanie wezwanie?

Wideo: Przysięga wojskowa w Skwierzynie w grudniu 2023 r.

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozpoczynają się ćwiczenia Dragon-24. Do Żagania zmierzają sojusznicze wojska - Gazeta Lubuska

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński