MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na staże podyplomowe. Prawie 24 mln zł dla młodych lekarzy: "Żeby nigdzie nie wyjechali"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał w czwartek umowę z Wojewodą Zachodniopomorskim Adamem Rudawskim na finansowanie w 2024 r. lekarskich staży podyplomowych.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał w czwartek umowę z Wojewodą Zachodniopomorskim Adamem Rudawskim na finansowanie w 2024 r. lekarskich staży podyplomowych. Andrzej Szkocki
Są pieniądze na staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wojewoda przekazał marszałkowi województwa na ten cel prawie 24 mln zł. Wystarczy na opłacenie praktyk dla 259 medyków.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał w czwartek umowę z Wojewodą Zachodniopomorskim Adamem Rudawskim na finansowanie w 2024 r. lekarskich staży podyplomowych. Wartość umowy: 23 822 000 zł - fundusze w całości pochodzą z budżetu państwa.

Przekazane finanse umożliwią zrefundowanie kosztów staży podyplomowych dla (dokładnie) 259 osób: 209 lekarzy i 50 lekarzy dentystów. Młodzi medycy mogą je odbyć w 53 zakładach leczniczych na Pomorzu Zachodnim.

- Wspieramy młodych lekarzy, bo zależy nam, by nigdzie nie wyjeżdżali, by tu, w Zachodniopomorskiem, zostali - powiedziała obecna na uroczystości członkini zarządu województwa Anna Bańkowska. - W naszym wspólnym interesie. Przecież wszyscy mieszkańcy naszego województwa są potencjalnymi ich pacjentami.

Finansowanie staży jest zadaniem zleconym przez administrację rządową. Aby je realizować potrzebna jest umowa pomiędzy wojewodą a marszałkiem, która gwarantuje fundusze umożliwiające wspieranie lekarzy i dentystów. Przypomnijmy, że do końca 2022 r. fundusze na lekarskie staże podyplomowe przekazywało Ministerstwo Zdrowia. Od 2023 r. robi to wojewoda zachodniopomorski.

- Zajęcia praktyczne w placówkach medycznych, bezpośredni kontakt z pacjentami i czerpanie z doświadczenia specjalistów po fachu jest najlepszą formą nauki dla młodych lekarzy – podkreślił Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. - Finansowanie staży medyków, którzy dopiero skończyli studia, jest więc niezwykle ważne. Ogromnie się cieszę, że możemy przekazać fundusze na ich praktyczne kształcenie. Dzięki temu dbamy nie tylko o rozwój młodych, zdolnych ludzi, ale też zapewniamy bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Ci młodzi lekarze stażyści będą przecież wkrótce leczyć i ratować życie naszym obywatelom.

Staż podyplomowy absolwenta studiów na kierunku lekarskim trwa 13 miesięcy, a na kierunku stomatologicznym 12 miesięcy. W trakcie stażu, młodzi lekarze mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności i poznania zasad pracy w zakładach opieki zdrowotnej. Ponadto, odbywają specjalistyczne szkolenia w zakresie m.in profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń oraz ratownictwa medycznego.

Miesięczne wynagrodzenie podstawowe lekarza stażysty wynosi 6029 zł brutto. Podmioty realizujące staże otrzymują również refundację pochodnych od wynagrodzenia, dyżurów (dotyczy lekarzy), ryczałtu dla podmiotu za prowadzenie stażu, kosztów materiałowych (dotyczy dentystów), Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można przyjąć, że średnio comiesięczna refundacja stażu lekarza wynosi 9980 zł, a stażu lekarza dentysty 7624 zł.

- Od lat inwestujemy w opiekę zdrowia - przypomniał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Dziś największym wyzwaniem jest brak profesjonalnego personelu. Jeśli myślimy o zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, to przede wszystkim musimy wzmacniać personel medyczny. Bo rdzeniem ochrony zdrowia był i pozostał człowiek, lekarz.

Marszałek przypomniał, że co rusz zamykane są w zachodniopomorskich placówkach kolejne oddziały.

- I nigdy nie doszło do tego z powodów finansowych - zauważył. - Zawsze z braku kadry. Dlatego zamierzamy zachęcać młodych ludzi do studiowania medycyny w Szczecinie, do zdobywania tu specjalizacji i żeby nie wyjeżdżali, by zechcieli zostać w Polsce i w Zachodniopomorskiem.

Każdego roku w województwie zachodniopomorskim staż podyplomowy odbywa około 250 lekarzy i lekarzy dentystów w ponad 50 podmiotach leczniczych w regionie. Większość z nich rozpocznie praktyki w marcu. Pozostali w październiku.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są pieniądze na staże podyplomowe. Prawie 24 mln zł dla młodych lekarzy: "Żeby nigdzie nie wyjechali" - Głos Szczeciński