Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżek w Sianowie będzie więcej, planujemy tę nad morze

Joanna Krężelewska
Maciej Berlicki
Maciej Berlicki Radek Koleśnik
W Ogólnopolskim Konkursie „Gmina przyjazna rowerzystom” uhonorowana została gmina Sianów. Z Maciejem Berlickim, burmistrzem Sianowa rozmawiamy o turystycznym wyróżnieniu dla samorządu.

Gmina wyróżniona została tytułem przyjaznej miłośnikom dwóch kółek. Co to za nagroda?

Nagroda, czyli certyfikat „Gminy przyjaznej rowerzystom”, przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. W skład jury ogólnopolskiego konkursu co roku wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich i właśnie przedstawiciele PTTK. To samorządy zgłaszają swoje kandydatury w czterech kategoriach, które ustanowiono w zależności od liczby mieszkańców.

Musieliście się pochwalić tym, co w Sianowie dla rowerzystów najlepsze. Czyli?

Od wielu lat konsekwentnie podejmujemy działania inwestycyjne na rzecz rowerzystów. W najbliższych kilku latach będziemy łączyć w sieć fragmenty utwardzonych ścieżek rowerowych. Współpraca z Zarządem Dróg Wojewódzkich doprowadziła do tego, że powstały nowe ścieżki, ale nasz największy sukces to zdecydowanie leśne szlaki rowerowe. Od lat pozyskujemy dofinansowanie na ich utrzymanie i rozwijanie. Odnawiamy je, we współpracy z nadleśnictwem staramy się, by niezależnie od aury były jak najczęściej przejezdne. Na nich organizowane są - dzięki zaangażowaniu grupy Sympatyków Kolarstwa - imprezy dla rowerzystów.

A ścieżki i szlaki w kilometrach?

Aktualnie mamy prawie 11 km dróg rowerowych i 210 km oznakowanych szlaków rowerowych. Do tego infrastruktura rowerowa - 21 stojaków, miejsca postojowe, tablice informacyjne.

Porozmawiajmy o przyszłości. W planie jest budowa ścieżki do miejscowości Łazy, z której nie tylko chętnie będą korzystać sianowianie, ale też będzie ciekawą alternatywą w drodze nad morze dla mieszkańców Koszalina. Jak bardzo realny jest to plan?

Dokumentację powinniśmy mieć gotową najpóźniej w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Realizacja jest zależna od decyzji z jednej strony Urzędu Marszałkowskiego, z drugiej zależy od tego kiedy operator koszalińsko-kołobrzesko-białogardzkiego obszaru funkcjonalnego ogłosi konkurs. W strategii tego obszaru jesteśmy wpisani jako ten samorząd, który może inwestycję zrealizować z dofinansowaniem. Rok 2017, najpóźniej 2018 to termin, kiedy będzie można korzystać z tej trasy. Ale zdradzę jeszcze jeden plan. Chodzi o odcinek ścieżki rowerowej w Wierciszewie. Od drogi wojewódzkiej 203, przy której jest już ścieżka, chcemy wytyczyć trasę do drogi, która jest pod zarządem nadleśnictwa, a prowadzi bezpiecznie i wprost do Arboretum w Karnieszewicach. Dzięki temu kolejna atrakcja turystyczna będzie dostępna w bardzo bezpieczny sposób dla rowerzystów.

Zdradźmy Czytelnikom, że właśnie teraz jest pan na Międzynarodowych Targach Rowerowych Kielce Bike-Expo, gdzie za chwilę odbierze pan certyfikat. Czy wypatrzył pan jakiś rower dla siebie?

(śmiech) Przyznam się, że częściej biegam i gram w piłkę, niż jeżdżę na rowerze. Przyglądam się rowerom w stylu vintage, bo jedna z moich córek marzy o takim modelu. Wybór jest tu ogromny. Kolorowy zawrót głowy. Ale łącze przyjemne z pożytecznym i szukam inspiracji związanych z turystyką i infrastrukturą rowerową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!