Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen Morski w Kołobrzegu pełną parą

Łukasz Gładysiak [email protected]
Na renowację ORP "Fala” znalazły się pieniądze między innymi od prywatnego mecenasa. ORP "Władysławowo” (na zdjęciu), wyremontują w ramach warsztatów uczniowie kołobrzeskiego TRM-u
Na renowację ORP "Fala” znalazły się pieniądze między innymi od prywatnego mecenasa. ORP "Władysławowo” (na zdjęciu), wyremontują w ramach warsztatów uczniowie kołobrzeskiego TRM-u Michał Świderski
Za nieco ponad dwa miesiące podwoje dla zwiedzających otworzy Kołobrzeski Skansen Morski. Na szczęście wbrew zapowiedziom odnowione zostaną muzealne okręty. Znalazły się pieniądze i chętni do pracy.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o okrojeniu planów związanych z renowacją kołobrzeskich okrętów muzealnych. Starosta Tomasz Tamborski poinformował nas wówczas, że w związku z wysokimi kosztami oraz chęcią przeprowadzenia prac na profesjonalnym poziomie, okręty zaczekają do czasu, gdy trzeci oddział Muzeum Oręża Polskiego zacznie zarabiać. Ale sytuacja się zmieniła.

- Muzeum, już jako inwestor jak najbardziej działania w skansenie kontynuuje. Robimy wszystko, by ORP "Fala" i ORP "Władysławowo" prezentowały się w sposób godny - mówi dyrektor muzeum Paweł Pawłowski. - Zgłosił się mecenas, który pokryje połowę kilkudziesięciotysięcznego kosztu renowacji pierwszego z nich. Pozostałe pieniądze mamy zabezpieczone w ramach funduszu remontowego.

Jak dodaje Paweł Pawłowski, oczyszczenie kadłuba "Fali" odbywać się będzie przy pomocy najnowszych technologii, stosowanych m.in. podczas podobnych prac wykonywanych przy okrętach podwodnych Marynarki Wojennej USA.

A co z drugą jednostką? - ORP "Władysławowo" będzie odnowione dzięki współpracy z kołobrzeskim Zespołem Szkół Morskich. Uczniowie zrealizują prace przy nim w ramach szkolnych warsztatów - deklaruje dyrektor MOP.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 22 lutego ogłoszony został przetarg na wykonanie schodów umożliwiających bezpieczne wejście na stojące od ubiegłego lata na brzegu Wyspy Solnej muzealne okręty oraz położenie przewodów energetycznych. Termin nadsyłania ofert wyznaczono na 8 marca, a realizacji prac - na 23 kwietnia.

Na możliwość wkroczenia na plac budowy czeka również brygada Zarządu Dróg Powiatowych, która rozpocznie układanie alejek. Pracownicy muzeum zajmą się natomiast porządkowaniem i aranżacją terenu skansenu.

Od wtorku trwa też wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu przyszłych zwiedzających. Tuż przed majowym otwarciem zainstalowane zostaną mniejsze zabytki morskie oraz, na aktualnie przeprojektowywanym fundamencie, maszt z niszczyciela ORP "Burza" - jeden z najbardziej charakterystycznych eksponatów kołobrzeskiego muzeum. Wszystkie te elementy już czekają bezpiecznie zdeponowane.

Jak informuje dyrektor Pawłowski trzeci oddział MOP otrzymał także ostatnio solidną podbudowę merytoryczną. W połowie lutego, dzięki pozyskaniu za pośrednictwem Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego pieniędzy unijnych, ukazała się publikacja naukowa zatytułowana: "Trzymajmy się morza! Kołobrzeski Skansen Morski".

- Znaleźć tam można artykuły poświęcone samemu działaniu na Wyspie Solnej, ale także zagadnienia z tematyką związane szerzej - artykuły nadesłane przez uczestników, zorganizowanej w maju 2010 r. przez kołobrzeskie muzeum, jubileuszowej X Ogólnopolskiej Konferencji Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego - informuje Pawłowski.

Książka już trafiła do bibliotek w naszym mieście, a w dniu otwarcia Skansenu, 9 maja, 150 egzemplarzy będzie tam kolportowanych bezpłatnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!