Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci po kołobrzesku w pytaniach i odpowiedziach

ŁUKASZ GŁADYSIAK
Dawid Wilczyński (z lewej) oraz Karol Królikowski w kołobrzeskiej redakcji "Głosu”.
Dawid Wilczyński (z lewej) oraz Karol Królikowski w kołobrzeskiej redakcji "Głosu”. Michał Świderski
W naszej redakcji na pytania Czytelników odpowiadali Karol Królikowski, naczelnik wydziału komunalnego urzędu miasta oraz Dawid Wilczyński, podinspektor ds. gospodarowania odpadami.

Podczas dyżuru kołobrzeżanie mogli pytać urzedników o nowy system rozliczenia i zagospodarowania odbioru odpadów, który zacznie obowiązywać 1 lipca. Dziś przedstawiamy relację z dyżuru. Pytań nie brakowało.

- Co po 1 lipca stanie się ze zsypami na smieci w kołobrzeskich blokach?
- Zsypy w dużych blokach pozostają nadal w gestii wspólnot i są ich sprawą wewnętrzną. To ludzie zamieszkujący daną nieruchomość razem zdecydują, co dalej będzie się z nimi działo.

- Co zrobić, gdy zarządca nieruchomości, w której mieszkamy, zadeklaruje mieszanie odpadów, a my indywidualnie chcielibyśmy je segregować?
- W takim przypadku należy podporządkować się decyzji wspólnoty, czyli ogółu mieszkańców. Jeśli zapadnie decyzja o mieszaniu odpadów w głównym punkcie ich gromadzenia, indywidualna segregacja straci sens.

- Kto sprawdzi, czy na danej posesji płacony jest "podatek śmieciowy"?
- Obowiązek sprawdzenia, czy właściciel nieruchomości uiszcza opłatę, należy do pracowników urzędu miasta. Jeśli odnotowany zostanie jej brak, sprawa trafi do wydziału windykacji i wszczęte zostaną działania w celu jej pobrania.

- Po jakim czasie po "karnej" zmianie stawki za zmieszanie śmieci przy deklarowanej segregacji, będzie można wrócić do niższej opłaty?
- Tego rodzaju zmiana stawki obowiązywać będzie do końca okresu, na który złożona została deklaracja. Dopiero w dokumencie dostarczonym do urzędu na rok kolejny będzie można wrócić do stawki naliczanej według niższego wskaźnika.

- W sprawie mieszkańców domków jednorodzinnych: na jaki czas dzierżawione będą pojemniki na śmieci?
- Umowy dzierżawy kubłów obowiązywać będą w czasie identycznym do trwania umowy między przedsiębiorstwem odbierającym odpady, a gminą.

- Czy gmina dostarczy także kubły na odpady zmieszane, a jeśli tak, to jak będą one wyglądać?
- Dostarczenie pojemników na śmieci niesegregowane również zawierać się będzie w opłacie za ich odbiór. W takim przypadku do dyspozycji właścicieli nieruchomości pozostaną kubły o pojemności od 110 do 7000 litrów.

- Czy w razie uszkodzenia dzierżawionego pojemnika będzie można samodzielnie dokonać jego naprawy?
- Pojemniki są własnością przedsiębiorstwa, które odbierać będzie odpady. Kubła nie można będzie naprawić na własną rękę; fakt jego uszkodzenia należy zgłosić firmie, która go zreperuje.

- Co zrobić, gdy na przykład w sezonie letnim na danej nieruchomości wytworzona zostanie większa liczba śmieci i pojemniki napełnią się na kilka dni przed odbiorem wynikającym z harmonogramu?
- Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, należy powiadomić urząd lub firmę wyłonioną w przetargu przez gminę, uprawnioną do odbioru śmieci. Opróżnianie kubłów odbędzie się wówczas poza ustalonym harmonogramem, częściej niż on zakłada. Należy jednak pamiętać, że odebrane zostaną tylko te odpady, które znajdą się wewnątrz pojemnika.

- Jestem przedsiębiorcą, czy jako właściciel nieruchomości niezamieszkałej, czyli nieobjętej nowym systemem, będę mógł pozostać przy starej umowie, czy raczej rozwiązać ją i zawrzeć kolejną, nawet taką samą?
- Jeżeli własnością przedsiębiorcy jest zdefiniowana w ustawie nieruchomość niezamieszkała (czyli taka, na której prowadzi się tylko działalność gospodarczą), to zasady odbioru i rozliczania śmieci po 1 lipca pozostają bez zmian. Umów dotychczas obowiązujących nie trzeba rozwiązywać. Inaczej sprawa ma się w przypadku nieruchomości zamieszka- łych lub mieszanych - tutaj stroną zawierającą kontrakt na odbiór odpadów stanie się gmina.

Śmieciowe ABC

W Kołobrzegu od 1 lipca, zgodnie z podjętą 12 marca uchwałą Rady Miasta Kołobrzeg, mieszkańcy będą płacić za śmieci w zależności od zużycia wody.

Jeśli zadeklarują segregację odpadów, stawka wynosi 3,30 zł/m sześc.. Jeśli nie (tzw. śmieci zmieszane) - 6,60 zł/m sześc.

Opłata naliczana będzie na podstawie deklaracji, które złożyć należy w urzędzie miasta do 30 kwietnia. Druki pobrać można w internecie lub urzędzie. Magistrat deklaruje też, że będzie je rozsyłał.

W przypadku budynków wielolokalowych (bloki, kamienice) deklaracje składać będzie zarządca, on też zajmie się rozdzielaniem należności między poszczególnych członków wspólnoty. Warto dodać, że pod uwagę nie będzie brana woda zużywana do czynności innych niż bytowe, czyli np. podlewania ogrodu.

Inaczej śmieci rozliczać będą właściciele lokali użytkowych w tzw. nieruchomościach mieszanych. W tym przypadku stawka zależna będzie od powierzchni użytkowej: 0,36 zł/m kw. przy segregacji i 0,68 zł/m kw. za śmieci zmieszane.

Opłata obejmuje odbiór śmieci z nieruchomości. Zawiera się w niej także bezpłatne przyjęcie odpadów niestandardowych, wielkogabarytowych, zielonych czy pochodzących z remontów. Te jednak będzie trzeba samemu dostarczyć do punktów zbiórki. Oprócz tego urząd dostarczy nam do domu odpowiednie, oznaczone chipami pojemniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!