Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Van Pur kupuje Broka. Koszaliński browar nie zostanie zamknięty!

Irena Boguszewska, [email protected]
Wczoraj z taśmy browaru w Rakszawie schodziły kolejne butelki "Karpackiego”. Czy to piwo będzie produkowane w Koszalinie? Jeszcze nie wiadomo.
Wczoraj z taśmy browaru w Rakszawie schodziły kolejne butelki "Karpackiego”. Czy to piwo będzie produkowane w Koszalinie? Jeszcze nie wiadomo. Fot. Krzysztof Łokaj, Nowiny
Koszaliński browar nie zostanie zamknięty, a załoga nie pójdzie na bruk. Długoletnie piwowarskie tradycje będą kontynuowane w Koszalinie.

Przypomnijmy - dotychczasowy właściciel koszalińskiego zakładu, duńska spółka Royal Unibrew Polska, postanowiła zlikwidować tu produkcję i zamknąć browar.

Jednak - jak już wczoraj informowaliśmy - pojawił się chętny do kupienia zakładu. To spółka Van Pur z Rakszawy pod Rzeszowem. Nasze dotychczasowe informacje w pełni potwierdził Marek Krzystkiewicz, prezes zarządu Van Pur.

- Tak, kupujemy koszaliński browar - powiedział nam wczoraj prezes Krzystkiewicz. - Chcemy go przejąć łącznie z pracownikami. Robimy to tylko i wyłącznie po to, aby w Koszalinie produkować piwo. A jakie to piwo będzie? Jeszcze nie do końca wiemy. Negocjujemy z Royal Unibrew w sprawie Broka, ale rozmowy są objęte tajemnicą handlową. Na razie kupiliśmy zakład, ale transakcję tę musi zatwierdzić jeszcze Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Niespodziewana szansa na uratowanie koszalińskiego browaru wzbudziła wśród załogi i mieszkańców regionu zrozumiałe zainteresowanie nabywcą. Co kryje się z nazwą Van Pur?
Firma powstała w 1989 roku. Jak nam wczoraj wyjaśniał prezes Marek Krzy-
stkiewicz, jest to spółka, która ma kilku właścicieli. 65% akcji jest własnością Polaków. Firma obecnie ma dwa browary - w Rakszawie pod Rzeszowem, gdzie kontynuowane są tradycje browarnicze od 1713 roku oraz w Zabrzu. W Rakszawie - zakładzie, który wznowił produkcję w 1993 rok, sztandarowym piwem jest Karpackie, natomiast w Zabrzu - Śląskie.

W 2008 roku spółka Van Pur wytworzyła ponad 1,6 mln hektolitrów złotego płynu, czyli szesnaście razy więcej niż w 1993 roku, kiedy rozpoczęła wielką modernizację. Część piwa produkuje dla dużych sieci handlowych, m.in. Tesco. 25 procent produkcji trafia na eksport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera