MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna widzi plaże na całym wybrzeżu. System ZSRN już działa

Jakub Roszkowski
Straż Graniczna uruchomiła już w pełni funkcjonujący Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru. Wieże radarowe na całym wybrzeżu, m.in. w Łazach, obserwują Bałtyk od Świnoujścia po Mierzeję Wiślaną.
Straż Graniczna uruchomiła już w pełni funkcjonujący Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru. Wieże radarowe na całym wybrzeżu, m.in. w Łazach, obserwują Bałtyk od Świnoujścia po Mierzeję Wiślaną. archiwum
Straż Graniczna uruchomiła już w pełni funkcjonujący Zautomatyzowany System Radarowego Nadzoru. Wieże radarowe na całym wybrzeżu, m.in. w Łazach, obserwują Bałtyk od Świnoujścia po Mierzeję Wiślaną.

System ZSRN ma zbierać informacje z polskiego obszaru morskiego i przekazywać je do dwóch centrów dowodzenia. Główne mieści się w Gdańsku, zapasowe w Koszalinie w tutejszym Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej.

Czym jest ten system? Tłumaczą nam w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku. To właśnie strażnicy graniczni są odpowiedzialni i nadzorują funkcjonowanie systemu. ZSRN opiera się na rozciągniętych wzdłuż całego wybrzeża posterunkach radarowych. Taki powstał m.in. w Łazach w gminie Mielno. Tam działa nowa, zupełnie bezobsługowa wieża radarowa. Podobne są w Rowach, Jastarni, łącznie jest ich 19. To tzw. posterunki obserwacyjne. Zbierane w nich dane przekazywane są najpierw do lokalnych ośrodków nadzoru, następnie do dywizjonowych ośrodków nadzoru, a przetworzone tam dane ostatecznie trafiają do Centralnego Ośrodka Nadzoru, mieszczącego się w Komendzie Głównej Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Istnieje też, wspomniany już, Zapasowy Centralny Ośrodek Nadzoru, który ustanowiono w Koszalinie. To właśnie w koszalińskim ośrodku szkoleni są do obsługi systemu wybrani funkcjonariusze SG.

Po co to wszystko? Za pomocą specjalnego, radiowego systemu transmisji danych, informacje odbierane przez poszczególne posterunki radarowe są szczegółowo analizowane i to w czasie rzeczywistym. W skład systemu wchodzą 42 łącza radioliniowe łączące 29 obiektów ZSRN i 11 obiektów stanowiących punkty pośredniczące.

- Konieczność prowadzeniu nadzoru nad obszarami morskimi wynika z przepisów prawa wewnętrznego oraz międzynarodowych zobowiązań, przyjętych przez nasz kraj po wstąpieniu do Unii Europejskiej - słyszymy od strażników. ZSRN może tworzyć obraz wybrzeża również w oparciu o systemy mobilne, przekazywane z jednostek pływających, samolotów, śmigłowców oraz ruchomych posterunków radiolokacyjnych. W tej chwili strażnicy graniczni mają więc pełny podgląd na nasze wybrzeże. Na każdym z posterunków został też zamontowany m.in. radar wykrywania celów nawodnych, zdalnie sterowana głowica optoelektroniczna z kamerą telewizyjną, kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym, środki łączności radiowej, radiolinia cyfrowa, anteny odbiorcze i własne systemy zasilania. Uzupełnieniem stacjonarnych posterunków obserwacyjnych są mobilne stacje radarowe, które powstały na bazie samochodów ciężarowych marki mercedes.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!