Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażakom w Szczecinku skażenia niestraszne [wideo]

(r)
Szczecineccy strażacy demonstrują stary jeszcze ubiór gazoszczelny, który już dawno powinien trafić do lamusa. Wkrótce otrzymają nowe kombinezony.
Szczecineccy strażacy demonstrują stary jeszcze ubiór gazoszczelny, który już dawno powinien trafić do lamusa. Wkrótce otrzymają nowe kombinezony. Rajmund Wełnic
Szczecineccy strażacy nie będą już tylko statystami przy poważnych zagrożeniach chemicznych. Ich stare, zużyte i właściwie już nieprzydatne do niczego ubrania gazoszczelne, zastąpi nowy sprzęt.

Komenda powiatowa straży zawodowej w Szczecinku teoretycznie na wyposażeniu ma 6 gazoszczelnych kombinezonów przeciwchemicznych. Pozwalają one bezpiecznie wejść ratownikowi w strefę zagrożenia skażeniem chemicznym. Sęk w tym, że od czerwca straciły atest, który i tak był przez ostatnie 3 lata warunkowo przedłużany.

- W roku 1995 otrzymaliśmy z Koszalina wóz ratownictwa chemicznego, a cztery lata później 6 ubrań gazoszczelnych - szczecinecki komendant Adam Serafin wyjaśnia, że miały one 10-letni okres przydatności do użycia. Potem z uwagi na zużycie i ryzyko rozszczelnienia należałoby je wycofać z użytku. Z braku nowych sprawdzano jednak stare, legalizowano je i jakoś przez ostatnie lata zabezpieczenie dla strażaków było. W nieskończoność jednak tego ciągnąć nie można było.

- Obecnie, z takim sprzętem, nie możemy samodzielnie prowadzić działań bezpośrednio w rejonie zagrożenia chemicznego, a jedynie zabezpieczenie - mówi Adam Serafin. - Specjalistyczne jednostki ratownictwa chemicznego znajdują się w Koszalinie, czyli o godzinę jazdy od Szczecinka, czy w Szczecinie, skąd przyjazd zajmuje 3 godziny.

Tymczasem w mieście nie brak zakładów, które w razie awarii, mogą sprowadzić poważne zagrożenie chemiczne. To przede wszystkim jedna ze spółek Kronospanu produkująca kleje do produkcji płyt drewnopochodnych, a amoniaku używają również zakłady przemysłu tłuszczowego (dawny Elmilk) i przetwórstwa warzyw, owoców i runa leśnego.

Przypomnijmy, że kilka lat temu znaleziono też w Bornem Sulinowie beczkę z resztkami iperytu, bojowego gazu wojskowego. Nie mówiąc już o transporcie środków chemicznych drogami i koleją. Zagrożeń więc w powiecie nie brakuje.

Na szczęście na dniach szczecineccy strażacy otrzymają 4 nowiutkie, nowoczesne kombinezony gazoszczelne. Starosta Krzysztof Lis i szef koszalińskiego biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Adam Wyszomirski podpisali właśnie umowę o 20-tysięcznej dotacji na zakup ubiorów. Drugie tyle dokłada Kronospan.

Zwykle wspomagamy jednostki ochotniczej straży pożarnej przy zakupie wozów bojowych, ale uznaliśmy, że tym razem cel jest na tyle ważny, że należy go wspomóc - mówi Adam Wyszomirski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo