Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi również w Koszalinie

Piotr Polechoński
Młodzi pielgrzymi przez kilka dni będą poznawać region i jego mieszkańców
Młodzi pielgrzymi przez kilka dni będą poznawać region i jego mieszkańców polskapress
Od jutra do Koszalina zaczną zjeżdżać pielgrzymi z całego świata Blisko 400 osób pojawi się w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Od środy, przez kolejny tydzień, w Koszalinie będą przebywali pielgrzymi ze Szwajcarii, Nikaragui, Niemiec, Boliwii, Kolumbii, RPA oraz Francji. W sumie do Koszalina przyjedzie prawie 400 osób. W związku z uroczystościami i spotkaniami ekumenicznymi przewidzianymi na tę okoliczność, mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Jeszcze dzisiaj, od godziny 21.30 zamknięte zostaną w Koszalinie: ul. Laskonogiego na całej długości (wzdłuż katedry) oraz ul. Chrobrego na odcinku od ul. Wyszyńskiego do chodnika ul. Zwycięstwa (na długości pasażu Merkury). Ulice zamknięte będą do czwartku, do godziny 10.

W piątek około godziny 15 z katedry wyruszy pielgrzymka w kierunku Góry Chełmskiej. Pielgrzymi będą szli ulicami Zwycięstwa - Matejki - Waryńskiego - Piłsudskiego - Słupską. Wcześniej, o 14.45, przewidziano zamknięcie ul. Zwycięstwa na wysokości skrzyżowania z ul. Połtawską. Alternatywna trasa dla zmotoryzowanych mieszkańców to objazd ul. Połtawską - KEN - 1 Maja. Zamknięte odcinki będą otwierane sukcesywnie po przejściu pielgrzymów. Utrudnienia potrwają ok. godziny.

Kolejny taki dzień to 26 lipca - wtedy ok. 16 wyruszy pielgrzymka z kościoła parafii pw. Krzyża św. przy ul. Franciszkańskiej. Trasa pielgrzymki to: ul. Niepodległości - Podgrodzie - Młyńska- Rynek Staromiejski. Czas przemarszu ok. 45 minut. Na Rynku Staromiejskim będą się odbywały uroczystości ekumeniczne, które potrwają do godz. 19.

Przygotować się do krakowskich wydarzeń i poznać nasz region - po to do nas przyjadą

Nikaragua, Boliwia, Republika Południowej Afryki, Niemcy, Szwajcaria - to z tych krajów 500 młodych pielgrzymów pięć dni - od 21 do 26 lipca - spędzi w tym roku na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (do Koszalina dotrą jutro wieczorem i w czwartek rano). Przyjadą do nas w ramach jednego z największych, tegorocznych wydarzeń, jakie czekają naszą ojczyznę - Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 26-31 lipca odbędą się w Krakowie (z udziałem papieża Franciszka). Program jest tak pomyślany, że zagraniczni uczestnicy ŚDM przyjadą do Polski już wcześniej, bo 21 lipca, i pięć kolejnych dni spędzą na terenie polskich diecezji.

- W tym czasie będą poznawać nasz kraj, jego regiony, a przede wszystkim nas, Polaków - mówi Magdalena Szubstarska, diecezjalny koordynator ŚDM. Zdecydowana większość pielgrzymów wybrała diecezje centralne i południowe, które leżą znacznie bliżej Krakowa niż my.

- Ale kilkuset z nich przyjedzie do nas. Przez pięć dni pobytu w naszej diecezji młodzież, która potem uda się do Krakowa, będzie brała udział w licznych imprezach integracyjnych: np. wycieczkach po regionie, spotkaniach modlitewnych, sportowych zawodach. Oprócz wymiaru duchowego te pięć dni będą świetną promocją naszego regionu - podkreśla Magdalena Szubstarska. Wszyscy młodzi ludzie, którzy w tych dniach nas odwiedzą, mają już zapewnione miejsce, gdzie będą mieszkali. Około 400 osób zamieszka w Koszalinie, 100 w Słupsku, reszta trafi do Piły. Co ważne, wszyscy dach nad głową znajdą w prywatnych domach, u rodzin, które same zaoferowały swoją gościnę.

- To były piękne i wyjątkowe chwile, gdy mieszkańcy diecezji, w tym głównie Koszalina, tak masowo zgłaszali swoją ofertę przyjęcia gości pod swój dach. Czym to tłumaczyli? Tym, że po prostu mają warunki, aby naszych pielgrzymów ugościć, tym samym chcą też choć w taki pośredni sposób, gdy nie będą mogli pojechać do Krakowa, uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i - co najważniejsze - chcą, aby młodzież ze świata wróciła do domów z jak najlepszym obrazem Polski i Polaków - mówi nasza rozmówczyni. Zapewnia też, że nie będzie problemów językowych.

- Wszyscy się ze sobą dogadamy. W atmosferze życzliwości i zrozumienia naprawdę można się porozumieć, nawet jak czasem słów zabraknie - podkreśla Magdalena Szubstarska.

Z terenu diecezji do Krakowa pojedzie też 500 polskich pielgrzymów. Czy można się jeszcze zapisać? - Niestety, już nie, listy zamknęliśmy z końcem czerwca. Oczywiście, każdy może pojechać prywatnie, na własną rękę. Ale też i na własne ryzyko, bo na miejscu mogą być kłopoty z wejściówkami na najważniejsze imprezy w ramach Światowych Dni Młodzieży i korzystaniem z całej pozostałej infrastruktury - przestrzega Magdalena Szubstarska.

21 lipca
Ten dzień rozpocznie się mszą w katedrze. Potem pielgrzymi będą zwiedzać Koszalin. O godzinie 20 na terenie parafii Ducha św. odbędzie się pokaz kultury polskiej.

22 lipca
W tym dniu pielgrzymi trafią do punktów pomocy, gdzie będą posługiwać jako misjonarze miłosierdzia. Po obiedzie odbędzie się pielgrzymka do maryjnego sanktuarium na Górze Chełmskiej. Dzień zakończy wspólna modlitwa w katedrze.

23 lipca
Ten dzień rozpocznie się od wizyty w akwaparku. O godzinie 14 młodzi pielgrzymi wystartują w biegu Herkulesa. O godz. 17.30 rozpocznie się mecz piłki nożnej Koszalin - Reszta Świata.

24 lipca
Rodziny goszczące pielgrzymów, zorganizują ten dzień swoim gościom wg uznania. 25 lipcaOstatni dzień pielgrzymi spędzą w sanktuarium w Skrzatuszu. Potem wyjadą do Krakowa.

Zobacz także Wielki spontan w Wadowicach. Tu ŚDM już trwają

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!