Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sybirak o swoich losach. Wyjątkowa wizyta w Darłowie [zdjęcia]

(nag)
Jan Gasztold, autor książki „Znad Berezyny do Toronto” odwiedził Darłowo, gdzie opowiedział o swoich losach i zsyłce na Syberię.

Urodzony i wychowany w Wiszniewie (dzisiejsza zachodnia Białoruś), potomek rodu o rycerskich korzeniach, przeżył bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Idylla została przerwana wstąpieniem na ten teren sowietów we wrześniu 1939 r. Już pół roku później, w środku srogiej zimy został z całą rodziną deportowany na środkową Syberię. Stamtąd po nieprawdopodobnych przygodach całą rodziną dostali się do armii gen. Władysława Andersa. Te i inne bardzo emocjonujące losy tej rodziny, która ostatecznie po wojnie korzenie zapuściła w Kanadzie można wyczytać w promowanej przez Gasztolda książce. Wartość tych wspomnień polega na tym, że choć są w niej opisane losy jednego człowieka, to podobne historie mogłoby opowiedzieć 1,8 mln naszych rodaków wywożonych w głąb Rosji jeszcze na początku lat 50-tych.

Za rzecz wyjątkową można uznać, że w Darłowie po 76 latach rozłąki spotkali się razem 3 mieszkańcy Wiszniewy. W Darłowie mieszka Kazimierz Wróblewski, który stamtąd pochodzi oraz dwaj goście z Kanady: Jan Gasztold i Edmund Flik.
Najgorszym wspomnieniem pobytu na Syberii był nieprawdopodobny głód. Jadło się dosłownie wszystko, a życie potrafiła uratować miejscowa rzepa, której dzisiaj nikt nie chciałby nawet spróbować.

Podczas spotkania w Muzeum Książąt Pomorskich przedstawiciel burmistrza wręczył propagatorowi historii kresów i losów Sybiraków Janowi Gasztoldowi Medal 700-lecia Miasta Darłowa. Senior ma w pamięci Darłowo za sprawą kuzyna Tadeusza Gasztolda, naukowca, znanego regionalisty, założyciela wielu Towarzystw Przyjaciół Wilna na terenie Pomorza Środkowego, który go tutaj zaprosił ponad 30 lat temu. Od tego czasu, jak sam mówi miasto bardzo się zmieniło, choć i wtedy było bardzo piękne i zapadło mu w pamięci. Ta znajomość z Darłowem była przyczyną, że inauguracyjne spotkanie z czytelnikami rozpoczął właśnie tutaj.

Zobacz także Ma 2,5 tys. lat i tatuaże na ciele. Rosjanie pokazali mumię syberyjskiej księżniczki

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo