Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sygnał Czytelnika. Z kosiarką w Wodnej Dolinie

Marzena Sutryk [email protected]
To zdjęcie nasz Czytelnik zdołał zrobić kilka dni wcześniej, tuż przed koszeniem...
To zdjęcie nasz Czytelnik zdołał zrobić kilka dni wcześniej, tuż przed koszeniem... Fot. radosław brzostek
W piątek Czytelnik przyniósł do redakcji pozostałości po kwiatach z Wodnej Doliny. To nie był romantyczny gest; tyle zostało po koszeniu „kwietnej łąki” w Koszalinie

Nasz Czytelnik na wejściu zastrzegł, że „fanatykiem żadnym nie jest, ale boli go, że lekką ręką zniszczono fragment otoczenia Wodnej Doliny”. - Często jestem tam na spacerze z psem i jeszcze kilka dni temu, od strony ul. 4 Marca i Wojska Polskiego, kwitła nad zalewem łąka, dziś nie ma po niej śladu - mówi pan Andrzej. - Na dowód, że łąka nie jest przypadkowym wytworem natury, w jej pobliżu stoi tablica z informacją (patrz ramka - dop. red.). Wynika z niej, że „kwietną łąkę” kosi się raz lub dwa razy do roku, a pierwsze koszenie powinno przypadać na czerwiec - lipiec. A tu proszę - byłem świadkiem, jak panowie ze sprzętem kosili kwiaty na równo z trawą - śladu po kwiatach już nie ma. A przecież z opisu możemy się dowiedzieć, że pora koszenia nie jest przypadkowa, bo chodzi o to, by kwiaty mogły wydać nasiona. Zarząd Obiektów Sportowych, który gospodaruje terenem, chyba nie ma pojęcia, czym dysponuje, skoro bez przemyślenia ktoś „zadbał” o rośliny.

Prezes ZOS Monika Tkaczyk, do której zwróciliśmy się o wyjaśnienie, zapewniła nas, że wszystko jest w porządku. - Nad zagospodarowaniem terenu czuwa wykonawca - firma Domar. I przedstawiciele tej firmy twierdzą, że koszenie zostało przeprowadzone w odpowiednim terminie. Nie można bowiem sztywno kierować się zapisami w kalendarzu; rozwój roślin zależy od warunków - nasłonecznienia, wilgoci. Uznali, że to dobry czas, bez szkody dla naszej łąki.

- Co to za tłumaczenie? - ripostuje Czytelnik. - Przecież te kwiaty nawet na dobre nie rozkwitły, a więc nie mogły wydać nasion. To jakieś nieporozumienie. Skoro ZOS tak podchodzi do sprawy, to napiszę skargę do prezydenta - dodaje.

Polska Łąka Kwietna (z tablicy w Wodnej Dolinie)

Wieloletnia łąka kwietna składa się z kolorowych kwiatów łąkowych. Pełnia kwitnienia następuje zwykle już w drugim roku od wysiania. (...) Skoszoną trawę zostawiamy na łące, żeby mogły wyschnąć i wysypać się nasiona zawiązane przez rośliny. Po kilku dniach siano usuwamy. (...) .

W skład mieszanki wchodzi: złocień zwyczajny, firletka poszarpana, wyka ptasia, świerzbnica polna, jaskier ostry, wyka brudnożółta, kozibród łąkowy, krwawnik pospolity, chaber austriacki, marchew dzika, brodawnik zwyczajny, chaber łąkowy, bukwica pospolita, krwisiąg lekarski.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!