Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja pacjentów onkologicznych w regionie wraca do normy

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Po trudnym czasie covidowej  kwarantanny pacjenci  z podejrzeniem nowotworu zaczynają swoją walkę z chorobą.
Po trudnym czasie covidowej kwarantanny pacjenci z podejrzeniem nowotworu zaczynają swoją walkę z chorobą. archiwum polskapress
Od sierpnia wzrasta w województwie zachodniopomorskim liczba pacjentów z kartami DiLO – diagnostyki i leczenia onkologicznego. Po trudnym czasie covidowej kwarantanny pacjenci z podejrzeniem nowotworu zaczynają swoją walkę z chorobą.

Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego NFZ, wyjaśnia: - W sierpniu tego roku lekarze w województwie zachodniopomorskim wystawili o ponad 6 procent więcej kart DiLO, czyli diagnostyki i leczenia onkologicznego, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jeśli tendencja zwyżkowa się utrzyma, to do końca roku diagnostykę i leczenie w ramach szybkiej ścieżki rozpocznie tylu samo lub więcej pacjentów onkologicznych, co w roku ubiegłym.

A jest co nadrabiać, bo do końca sierpnia 2020 roku na szybką ścieżkę skierowano w województwie zachodniopomorskim 11 procent mniej pacjentów, niż w tym samym czasie minionego roku: w ciągu ośmiu miesięcy 2020 roku lekarze wystawili 7.231 kart DiLO, podczas gdy rok wcześniej 8.083.

- Najgorszy był kwiecień i maj, wtedy liczba kart DiLO gwałtownie spadła. Od czerwca sytuacja wraca do normy - słyszymy od rzeczniczki. W lipcu wystawiono już tylko o 5,6 procent kart mniej niż rok wcześniej. A w sierpniu diagnostykę i leczenie onkologiczne rozpoczęło o 6,3 procent więcej pacjentów, niż rok wcześniej. Wszystkie przychodnie POZ pracują. Ale oczywiście pracują inaczej niż przed wybuchem epidemii.

Szukasz dobrego ginekologa w Koszalinie? Zobacz ranking 20 ginekologów polecanych przez największą liczbę użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl.

Polecany ginekolog w Koszalinie. Ranking 20 ginekologów pole...

Każda wizyta osobista pacjenta musi być poprzedzona teleporadą. To na jej podstawie lekarz ocenia, jak można pacjentowi pomóc: czy pacjent ma przyjść w wyznaczonym terminie do gabinetu, czy też najpierw wykonać badania, które pozwolą podejmować decyzje o dalszym leczeniu. Tyle w teorii. A praktyka?

Wielu pacjentów, naszych Czytelników, sygnalizuje, że ta nowa norma w służbie zdrowia, czyli teleporady, oraz ograniczenie ruchu w przychodniach, nie zdaje egzaminu. Do przychodni trudno się dodzwonić, forma teleporad to dla starszych osób problem, no i najważniejszy argument - teleporada jest ułomną formą kontaktu. Trudno w telefonicznej rozmowie ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję dotyczącą leczenia. W efekcie wiele osób nie dostaje pomocy na czas, a czas w przypadku leczenia chorób nowotworowych to kwestia życia lub śmierci.

Czym zastępować cukier w napojach i posiłkach? Na pewno naturalnymi słodzikami! Sprawdź, które zamienniki cukru wybierać, a których najlepiej unikać! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto stosować zamiast cukru? Zobacz, czym słodzić kawę, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera