Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek odda zabytkowy gmach Państwowej Szkoły Muzycznej

Rajmund Wełnic, [email protected]
Szczecinek odda gmach Państwowej Szkoły Muzycznej Ministerstwu Kultury, któremu ona podlega. Ale wcześniej trzeba stąd wyprowadzić biura KPPD. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i szef szkoły Włodzimierz Piesiak są już po rozmowach w ministerstwie.

Miasto przekaże resortowi budynek przy ulicy 3 Maja. Ratusz miał takie plany od dawna, teraz sprawa nabrała w końcu realnego wymiaru.

- Szkoła muzyczna pięknie się rozwija i ma olbrzymie znaczenie kulturotwórcze dla miasta - mówi burmistrz Szczecinka, który nie ukrywa, że jest zwolennikiem wyprowadzenia stamtąd biur Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego i zaadaptowania pozostawionych pomieszczeń na potrzeby szkoły.

- Cieszymy się bardzo z planów przekazania budynku - zapewnia Włodzimierz Piesiak. - Staramy się o to od lat, płacimy co prawda stosunkowo niewielki czynsz, ale zawsze obciążający nasz budżet.
Muzyczna zajmuje obecnie około 1300 metrów, w ostatnich latach na swoje potrzeby zagospodarowała nawet strych. KPPD nadal jednak ma około 700 metrów, mimo że niedawno przedsiębiorstwo oddało kilka pomieszczeń sąsiadowi. Wiadomo, że firma rozgląda się już za nową siedzibą - jak się dowiedzielismy, ma postawić na budowę własnego biurowca przy ulicy Harcerskiej
Remont i adaptacja biur po KPPD na potrzeby szkoły wymagają jednak sporych pieniędzy.

- Miasto pomaga nam cały czas, dając pieniądze na działalność czy wspierając remonty - mówi dyrektor Piesiak. - Wspomaga nas także ministerstwo, są również specjalne programy, z których można uzyskać fundusze na remonty.

Gdy szkoła będzie własnością Ministerstwa Kultury, na pewno będzie od niego łatwiej uzyskać pieniądze na remont. Po rozmowach burmistrza w resorcie jest deklaracja przekazania ponad miliona złotych w ciągu dwóch lat. Pilnie trzeba będzie m.in. wymienić kilkadziesiąt okien i poprawić izolację budynku.
Gmach obecnej szkoły muzycznej wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku jako siedzibę landratu szczecineckiego, czyli starostwa powiatowego. Najpiękniejszy pomieszczeniem jest aula z witrażami z herbami miast regionu. Po wojnie urzędowało tu wiele instytucji, stąd zwyczajowa nazwa - ONZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!