Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka ochroni młode dziewczyny przed rakiem

Rajmund Wełnic [email protected] Współpraca: (ing, mon, i)
Doktor Katarzyna Dudź ze Szczecinka jest gorącą orędowniczką szczepienia przeciwko wirusowi HPV. - Ta szczepionka jest całkowicie bezpieczna - zapewnia.
Doktor Katarzyna Dudź ze Szczecinka jest gorącą orędowniczką szczepienia przeciwko wirusowi HPV. - Ta szczepionka jest całkowicie bezpieczna - zapewnia. Rajmund Wełnic
Trzynastolatki z miast i miejscowości naszego regionu będą bezpłatnie szczepione przeciwko zarażeniu wirusem odpowiedzialnym za zachorowania na raka szyjki macicy. Akcję sfinansują samorządy, przy wsparciu pozarządowych organizacji.

W budżetach na ten cel zarezerwowano rekordowe kwoty!

Szczecinek
To największy program profilaktyki zdrowotnej w historii Szczecinka. W budżecie na ten rok na szczepienia przeciwko wirusowi HPV (wirus tzw. brodawczaka ludzkiego) zarezerwowano 400 tys. zł. Takiej kwoty nigdy wcześniej nie wydano, kiedyś przez kilka lat miasto dawało po kilkadziesiąt tysięcy zł na badania mammograficzne. - Zaszczepienie się uodparnia na zakażenie ponad 90 procentem wirusów odpowiedzialnych za wywołanie raka szyjki macicy - mówi dr Katarzyna Dudź, szef Stowarzyszenia "Onkologia Szczecinecka".

Ratusz planuje ogłosić przetarg na dostawę szczepionek.

Bezpłatne szczepienia obejmą 13-latki, wszystkie dziewczęta z tego rocznika, oczywiście, o ile rodzice wyrażą na to zgodę. To około dwustu kilkudziesięciu nastolatek.

- Szczepionka jest bezpieczna, bo nie zawiera w swojej budowie samego wirusa, nie jest więc możliwe zachorowanie po jej podaniu - mówi dr K. Dudź.

Koszalin
Jak już informowaliśmy, w styczniu decyzję o sfinansowaniu szczepionek przeciwko rakowi szyjki macicy wszystkim zamieszkałym w Koszalinie dziewczynkom w wieku 13 lat podjął koszaliński samorząd.

Szczepienia mają objąć łącznie ponad 460 osób, miasto przeznaczyło na nie ze swego budżetu 550 tys. złotych.
Kołobrzeg
Kilka dni temu w hotelu Solny spotkali się członkowie kołobrzeskiego Rotary Club, którzy rozpoczynają w powiecie walkę z rakiem szyjki macicy. To pierwsza pozarządowa organizacja w regionie, która chce na poważnie zając się zbiórką pieniędzy na szczepionki i koordynacją wszystkich działań, które mają uratować kobiety przed rakiem. Wcześniej Rotarianie spotkali się w tym celu z prezydentem Kołobrzegu i wicestarostą kołobrzeskim.

- W przyszłorocznym budżecie przeznaczymy na ten cel minimum 50 tysięcy złotych - twierdzi Michał Kujaczyński, rzecznik urzędu miasta.

Mielno
Mieleńscy radni już w ubiegłym roku przyjęli program profilaktyki raka szyjki macicy, którego realizacja rozpocznie się w tym roku i kontynuowana będzie, przynajmniej na razie, do końca 2013 roku. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepione zostaną szesnastoletnie mieszkanki gminy Mielno. Według danych z Urzędu Stanu Cywilnego w Mielnie jest ich w tym roku 31.

Szczepienia sfinansowane zostaną z budżetu gminy i z kapslowego, a ich koszt szacuje się na kwotę ok. 43 tys. złotych, przyjmując, że za jedną szczepionkę trzeba będzie zapłacić ok. 1,4 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!