Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie wojskowe dla studentów, czyli Legia Akademicka w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie pojawili się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie pojawili się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Krzysztof Marczyk
Rusza kolejna - już siódma - edycja Legii Akademickiej, czyli programu szkolenia wojskowego dla studentów i absolwentów uczelni. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie udzielają informacji dla studentów Politechniki Koszalińskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

Na jedno ze spotkań dotyczących naboru przybyli głównie studenci bezpieczeństwa narodowego PWSZ. Ciekawiły ich szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej, czy kursem podoficerskim.

Przypomnijmy, że Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego i drugiego stopnia realizowane w uczelniach, jednostkach wojskowych, ośrodkach i centrach szkolenia Sił Zbrojnych RP. Program realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego na zasadach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz dwóch modułów - podoficerskiego i oficerskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje go od 2017 roku. W poprzednich dwóch edycjach w Koszalinie po około 20 osób brało udział w programie. Jakich umiejętności uczyć się będą żacy w mundurach? Między innymi strzelectwa, obrony przed bronią masowego rażenia, łączności czy udzielania pierwszej pomocy.

- To może być ciekawy pomysł na życie albo po prostu plan B, jeśli gdzieś powinie nam się noga. Można w ten sposób poznać wojsko - powiedziała ppor. Aleksandra Grąbczewska, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie. - Co więcej, szkolenie podstawowe kończy się przysięgą wojskową i otrzymuje się za nie wynagrodzenie - dodała.

4960 złotych otrzyma student za udział w pierwszym, trwającym 28 dni etapie szkolenia wojskowego. Studenci do 26. roku życia nie płacą od tej kwoty podatku. 4960 złotych (ale brutto) otrzymają zaś osoby powyżej 26 lat, będące uczestnikami ćwiczeń wojskowych prowadzonych w module podoficerskim. Student, który po zakończonym szkoleniu podstawowym i uzyska stopień szeregowego, w kolejnym roku będzie mógł szkolić się już w module podoficerskim, w ramach Szkoły Legii Akademickiej.

Zajęcia teoretyczne przewidziano na maj przyszłego roku, w murach danej uczelni. Szkolenie praktyczne - już na terenie jednostki wojskowej - ma trwać co najmniej 21 dni i przewidziane jest w okresie wakacyjnym. Na stronie internetowej zostanzolnierzem.pl, po zalogowaniu, można uzyskać dodatkowe szczegóły oraz znaleźć formularz zgłoszeniowy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera